Srbija će u sredu dobiti pozitivan izveštaj Evropske komisije u kome ocenjuje napredak u svim oblastima. Ističe se da će posebna pažnja biti usmerena na tok izbora u južnoj pokrajin.
Srbija će u sredu dobiti pozitivan godišnji izveštaj Evropske komisije o napretku. U ovom dokumentu, koji će predstaviti komesar za proširenje Štefan File, konstatuje se da je zemlja napravila dalje korake napred u stvaranju društva koje je kompatibilno s evropskim normama.
Pozitivnoj oceni je umnogome doprineo tok dijaloga između Beograda i Prištine, a biće i zamerki, među kojima su i one u vezi s finansiranjem Vojvodine ili neodržavanjem Parade ponosa.
Prema saznanjima uz dijalog s Prištinom, između ostalog biće pohvaljeno poboljšanje politike regionalne saradnje, a naglašen je i značaj nedavnog stupanja na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, kojim se stvaraju uslovi za carinsku uniju. Konstatuje se i bolja kontrola javnih nabavki. Na pozitivnom tasu je, između ostalog, i poboljšan položaj Roma. Pohvalu će dobiti rad na dosada ostvarenim reformama, kao i borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, s tim što će se tražiti dodatni napori u tom domenu.
S druge strane, naglašava se kašnjenje donošenja zakona o finansiranju Vojvodine, traže se izmena zakona o medijima, vidljivija transparentnost vlasničke strukture i veća nezavisnost regulatornih tela. Briselu nisu po volji ni subvencije firmama koje posluju s gubitkom, kao ni činjenica da se zakoni često usvajaju po hitnom postupku.
Potrebni su dalji potezi i u ispravljanju grešaka u reformi pravosuđa, kao i presude u borbi protiv korupcije. Dodatni napor traži se i u smanjenju broja lažnih azilanata, imajući u vidu novi mehanizam za moguću suspenziju bezviznog režima, koji će uskoro stupiti na snagu.
Istaknuto je i da će se s posebnom pažnjom pratiti tok i izlaznost na predstojećim lokalnim izborima na Kosovu. Nastavak normalizacije odnosa s Kosovom je naglašen kao suštinski uslov za dalji napredak evropskih integracija. Izveštaj će potvrditi pozitivnu odluku Evropskog saveta da Srbija najkasnije u januaru sledeće godine započne pristupne pregovore.
Godišnji izveštaj Evropske komisije za svaku zemlju ponaosob, koji, uz zajedničku strategiju proširenja, priprema tim komesara Štefana Filea, presek je celokupnih događanja u društvu tokom proteklih dvanaest meseci i predstavlja pravi rendgenski snimak stanja u zemlji.
Na šezdesetak stranica obrađuju se i komentarišu dostignuća, ističu uspesi i iznose zamerke u okviru političkih i ekonomskih kriterijuma, od nivoa demokratije i stanja vladavine prava, do funkcionisanja tržišne ekonomije. Situacija se "snima" sa svih aspekata, od slobode kretanja robe i ljudi, preko poljoprivrede, transportne politike i energije, do finansijske kontrole, spoljnih odnosa, pravosuđa i osnovnih prava. Sve se obrađuje stavku po stavku, po poglavljima poput onih koja će biti tema predstojećih pristupnih pregovora, pa će Srbija i na ovaj način tačno znati gde se nalazi po svakom odeljku evropskih integracija ponaosob.