RIM - Prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je danas u Rimu sa premijerom Italije Enrikom Letom. U toku je sastanak vicepremijera i bivšeg italijanskog ministra spoljnih poslova Franka Fratinija koji je sada na čelu Udruženja za međunarodne organizacije (SIOI).
Kako je predviđeno, u 11 sati Vučić će se sastati sa ministrom odbrane Mariom Maurom.
Tokom dana Vučić će razgovarati i sa predsednikom Senata Pjetrom Grasom, a sastaće se i predstavnicima Italijansko - srpskog poslovnog saveta.
Uoči posete Italiji, vicepremijer u intervjuu za italijansku agenciju Ansa rekao da je Srbija sve učinila kako bi dobila datum za početak pregovora sa EU i da će tokom posete od italijanskog premijera zatražiti da pomogne Srbiji u evropskim integracijama.
On je istakao da Srbija želi da dodatno poboljša već odlične odnose sa Italijom, kao i da očekuje njenu podršku u evropskim integracijama, dodajući da sa tom zemljom želi da poboljša i saradnju u oblasti vojske i odbrane.
Prvi potpredsednik Vlade će se sastati i sa četrdesetak italijanskih preduzetnika.
Kako su naveli italijanski mediji uoči posete, glavne teme tokom Vučićevog boravka u Italiji biće odnosi dve zemlje, a posebno ekonomska saradnja i ulaganja, evropska budućnost Srbije i borba protiv organizovanog kriminala.
Poseta Vučića Italiji, prva od postavljanja Letine vlade, prethodi poseti šefice italijanske diplomatije Eme Bonino Beogradu.
Vučić: Učinili smo sve što je od nas zahtevano po pitanju Kosova
Vučić je u intervjuu agenciji Ansa podsetio na važnu ulogu koju je Italija, a posebno bivši šef diplomatije Franko Fratini, imala u ukidanju viza za građane Srbije, kao i u dobijanju statusa zemlje kandidata.
"Učinili smo sve što je od nas zahtevano po pitanju Kosova, borimo se protiv korupcije i radimo na reformama kako bismo popravili ekonomsku situaciju u zemlji. Ako sve to nije dovoljno da dobijemo datum, u redu, ali onda neko iz Brisela treba da dođe i objasni srpskom narodu zašto je to tako", rekao je Vučić za Ansu.
On je kazao da bi dobijanjem datuma za početak pregovora s EU "moglo da se investitorima pokaže da je Srbija na dobrom putu ka Uniji i da neće biti povratka unazad".
"Zahvaljujući Fijatu, ali i brojnim drugim, malim i velikim italijanskim preduzećima - poput Benetona, Kalcedonije, uskoro i Geoksa - Srbija izvozi u Italiju više nego u Nemačku", rekao je Vučić koji će se sutra u Rimu sastati i sa grupom italijanskih preduzetnika.
Vučić je kazao da se očekuje da će značajan broj italijanskih firmi, koje sada rade u drugim zemljama, doći i u Srbiju jer ona garantuje "veoma stabilne i povoljne uslove poslovanja, počevši od olakšanih birokratskih procedura do skraćenog roka za dobijanje dozvola".
Još jedna važna tema razgovora u Rimu biće saradnja dve zemlje u oblasti vojske i odbrane. "Mi želimo da ojačamo tu saradnju. Imamo odlične odnose kako na bilateralnom planu, tako i u okviru programa NATO Partnerstvo za mir", kazao je Vučić agenciji Ansa.
Politički značaj koji Italija pridaje Vučiću
I italijanski mediji prenose da će glavne teme razgovora biti bilateralni odnosi između Italije i Srbije, a posebno ekonomska saradnja i ulaganja, evropska budućnost Srbije i borba protiv organizovanog kriminala, kao i da Vučićev sastanak sa Letom ukazuje na politički značaj koji Italija pridaje vicepremijeru.
Poseta prvog potpredsednika Italiji, prva od postavljanja Letine vlade, prethodi poseti šefice italijanske diplomatije Eme Bonino Beogradu.
Italija je jedna od država-članica EU koja snažno podržava Srbiju na putu ka EU i istovremeno jedan od najvećih investitora u našoj zemlji.
Novi italijanski ambasador u Srbiji Đuzepe Manco rekao je juče, predajući akreditive predsedniku Srbije Tomislavu Nikoliću, da je Srbiji mesto u Evropi i da je Italija ubeđena da Srbija može i treba da zauzme svoje mesto što je pre moguće.
On je dodao da će za manje od nedelju dana Bonino u Beogradu lično posvedočiti da Italija kontinuirano ohrabruje proces evropskih integracija Srbije i izraziti spremnost Rima da nastavi sa pružanjem te podrške nakon što bude objavljen početak pregovora o pridruživanju Srbije EU.
Razmena Srbije i Italije 190 miliona evra
Mediji prenose podatke Ekonomske opservatorije Ministarstva za ekonomski razvoj i Instituta za statističke podatke da je u januaru ove godine razmena između Srbije i Italije iznosila 190 miliona evra, što predstavlja povećanje od 66,2 odsto u odnosu na isti mesec prethodne godine.
Italijanski izvoz u Srbiju u januaru dostigao 93 miliona evra, sa godišnjim porastom od 40,1 odsto dok je uvoz u Italiju dostigao 98 miliona evra, sa povećanjem od 101,7 odsto u odnosu na 2012.
Ako se izuzme uvoz energije iz Rusije, Italija je drugi trgovinski partner Srbije, sa oko 500 italijanskih preduzeća prisutnih u zemlji, čiji je obrt oko dva i po miliona evra.
Italija je najprisutnija u finansijskom sektoru, sektor osiguranja, kao i u prerađivačkoj industriji,podsećaju italijanski mediji.
Tu su i ulaganja Fijata, Grupe Makaferi i Benetona.
Fijat je u kragujevačkoj fabrici započeo proizvodnju novog 500 Large, koji se već pojavio na tržištu.
Grupa Makaferi, aktivna u zemlji sa mešovitim preduzećem Ibarske elektrane (51 odsto "Seči energija", 49 odsto "Elektroprivreda Srbije") dobila je od srpske Skupštine ratifikaciju međuvladinog sporazuma sa Italijom o energetskoj saradnji, a cilj je da se započne izgradnja hidroelektrane već ove godine, prenose mediji.
Preduzeće Beneton gradi u Nišu tekstilni centar, u kojem će, do kraja ove godine, zaposliti 2.000 radnika, i još 700 do 2014.
Velika zainteresovanost italijanskih firmi postoji i na sektoru železničkih i kolovoznih infrastruktura.