Kako napisati CV u kojem ćeš prodati sebe?
24
Ned, Nov

Svaštara

Da li imaš strah od pisanja CV-a? S obzirom da ima toliko saveta na internetu o tome, pa i mnogo primera kako ga ne bi trebalo pisati, više ni sam ne znaš čega da se pridržavaš.

CV treba da sadrži sledeće bitne informacije:

Lični podaci

Na vrhu CV-a treba da stoji:

Ime i prezime
Adresa
Broj telefona
E-mail
Vodi računa da e-mail adresa zvuči profesionalno i da sadrži tvoje ime i prezime kao što je na primer Ova adresa e-pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript u vašem brauzeru da biste je videli., umesto Ova adresa e-pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript u vašem brauzeru da biste je videli.. Ukoliko imaš svoj blog ili sajt, to će biti odličan dodatak, jer će tako poslodavac moći bliže da te upozna.

Fotografija ima važnu ulogu, jer daje poslodavcu mogućnost da lakše poveže utisak sa intervjua sa konkretnom biografijom, tako da samo može da ti pomogne. Naravno, obrati pažnju da na njoj izgledaš profesionalno i pristojno, pa je najbolje da odeš u fotografsku radnju i uslikaš se specijalno za ovu priliku, ukoliko još nemaš odgovarajuću fotografiju.

Obrazovanje

Potrebno je svoje obrazovanje da navedeš hronološkim redosledom, tj da počneš od najvišeg stepena obrazovanja koje imaš. Napomeni i svoje ocene ukoliko sa njima možeš da se pohvališ, tj. ako je tvoj prosek iznad 8.0.

Kada navodiš stepen obrazovanja, ispod njega navedi ove podatke u formi nabrajanja:

Naziv obrazovne ustanove
Smer
Period trajanja obrazovanja ili godinu završetka
Stečenu diplomu/zvanje
Dodatne informacije

Radno iskustvo

Ovde napomeni sva svoja radna iskustva i stažiranja, ali obrnutim hronološkim redom, odnosno počevši od poslednjeg radnog mesta.Ne izbacuj poslove kao što su rad u kafiću ili u baru, jer i oni pokazuju radno iskustvo. Zadrži ih. Ne spominji ih samo ako je to bilo jako davno. Nikada nemoj da umanjuješ svoj rad, niti da se toga stidiš. Na taj način pokazaćeš budućem poslodavcu da si osoba koja želi da uči i razvija svoje potencijale u svim situacijama.

Odaberi veštine koje si naučio na poslu ili tokom stažiranja, a koje su u skladu sa pozicijom na koji konkurišeš i istakni ih u CV-u. Evo primer kako bi to trebalo da izgleda: “Zaslužan za povećanje prometa za 60% u odnosu na prethodnu godinu”.

Ukoliko se baviš poslom gde su rezultati teško merljivi, kao rezultat možeš navesti tvoje ideje koje su poboljšale poslovanje te kompanije ili napravili neki drugi pozitivni pomak.

Interesovanja i dostignuća

Iako ti deluje da ova stavka nema nikakvog smisla za tvog poslodavca, zapravo govori o tebi i tvojoj ličnosti mnogo više nego što misliš. Naravno, na tebi je da odlučiš da li ćeš da preskočiš ovu sekciju, ukoliko misliš da neće dati vrednost tvom CV-u. Opet, i tu treba biti jasan i sažet. Istakni interesovanja koja čine da zvučiš zanimljivo, kako bi poželeli da rade sa tobom.

Prikaži svoje hobije, ali ne preteruj sa dugim spiskom, jer tako možeš ostaviti utisak da popunjavaš CV sa ne toliko važnim podacima. Izaberi samo ona interesovanja i hobije koji konkretno ukazuju na tvoje kvalitete, na primer, ukoliko se amaterski baviš fotografijom, to govori o tvojoj spremnosti da sam nešto naučiš i da imaš samoinicijativu, a isto tako obavezno navedi hobije koji imaju veze sa timskim radom.

Rad na računaru

Za većinu radnih pozicija, biće dovoljno da znaš da radiš u Microsoft Office paketu (Word, Excel, Power Point…) i naravno da znaš da se služiš internetom, ali to se podrazumeva. Ako konkurišeš za poziciju koja zahteva neka specifična i napredna znanja, tada navedi stručna znanja koja imaš.

Strani jezici

Navedi sve jezike kojima se služiš, sa obaveznom naznakom koliko dobro ih poznaješ (početni, srednji ili napredni nivo). Takođe, navedi ukoliko imaš završen kurs jezika, sertifikat ili diplomu, kao i ustanovu gde si to znanje stekao.

Lične osobine

U ovom delu bi trebalo da navedeš nekoliko ličnih osobina koje poseduješ, a koje su relevantne poziciji za koju konkurišeš. Tu ti može pomoći tekst oglasa za posao, jer se u oglasima često navode osobine koje je potrebno kandidat da ima.

Razmisli koje osobine su bitne za tu poziciju, pa ih uklopi sa osobinama koje poseduješ i unesi u svoj CV.

Međutim, obrati pažnju na generalizacije koje ne govore ništa. Na primer fraza ‘timski igrač’ je isprazna i nikoga neće oduševiti ukoliko izostaviš kontekst koji bi potkrepio ovu tvrdnju.

Misli i na izgled CV-a

Ovo su neke preporuke kojih bi trebalo da se držiš prilikom pisanja CV-a:

Font da ne bude manji od 10 idealno da bude 12.
Može da bude font 10 u slučaju da želiš da ti sve stane na maksimum dve A4 strane
Ne koristi fontove tipa Comic Sans. Ne mora da bude Arial ili Times New Roman, ali neka bude nešto što deluje ozbiljno, tipa Verdana ili Helvetica
Koristi bold, italic i bulete (nabrajanja) kako bi tvoj CV bio čitljiviji i kako bi bitni delovi bili naglašeni
Proredi neka budu obavezni
Sekcije, tj podnaslove obavezno odvoj malo većim fontom ili bold-om
Ne stavljaj u naslovu “CV” svima će biti jasno šta imaju u rukama
Da bude uredan, da ne bude izgužvan ili uflekan.
Puno dekoracije doprinosi nepreglednosti i neozbiljnosti biografije
Koristi kratke i koncizne rečenice
CV ne sme sadržati gramatičke, pravopisne i interpunkcijske greške.
CV mora biti lak za čitanje
CV mora biti vizuelno atraktivan
CV treba prilagoditi poslovnoj poziciji za koju se prijavljuješ
Informacije u biografiji moraju biti tačne (rizikuješ da već na razgovoru budeš razotkriven)
Fotografiju možeš staviti (u gornjem desnom uglu) u CV ako si siguran da na njoj deluješ kao poslovna, pouzdana i prijatna osoba
Piši u trećem licu ili pasivu (odaješ utisak objektivnosti i profesionalnosti)

Reči koje poslodavci žele da vide

Isto kao što postoje reči koje poslodavci ne mogu da podnesu, tako postoje i reči koje će im definitivno privući pažnju i sa kojima ćeš se izdvojiti od mase kandidata.Evo koje su neke od njih:

postigao sam
poboljšano/poboljšao sam
trenirao sam/učio me je
mentorisao
kreirao/stvorio
rešen/rešenje
volontirao
uticajan/uticao sam
povećana/smanjena
ideje
pregovaranje
prihodi/dobici
ispod budžeta
pobednički/dobio sam…
upravljao sam
pokrenuo sam

Najbitniji savet za kraj

Na kraju, najbitnije je da CV pre svega bude istinit i da ne preuveličava tvoje veštine i sposobnosti, jer kad tad ukoliko te poslodavac zaposli, sve će to izaći na videlo. Ukoliko paziš na sve gore navedene stavke, nedostatak iskrenosti i lažni podaci, učiniće da ceo tvoj CV padne u vodu, a tebe će to koštati dobre reputacije. To ti se nikako ne isplati raditi.

Nadamo se da smo ti pomogli da razumeš šta je sve potrebno kako bi napisao odličan CV koji će na pravi način istaći sve ono što je bitno za tebe da bi se istakao u očima poslodavca.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu