Velike vrućine mogu biti posebno opasne kad vozimo, a u kolima je uvek još toplije kad upekne sunce. Zato je klima pravi spas, ali treba je pravilno koristiti.
Jedna od najčešćih grešaka koje vozači prave s klimama prethodno neprovetravanje automobila. Ako otvorimo prozore oko 30 sekundi pre paljenja klime, prvobitni udar vrućine raspršiće se sam od sebe.
Korišćenje klime na automatskoj postavci kako bi se ravnopravno distribuirala u kabini, a savet je i da se temperatura ne namešta ispod 21 stepen, kako se potrošnja goriva ne bi dodatno povećala.
Vrlo visoke temperature mogu negativno da utiču na vozačke sposobnosti. Kad je temperatura u automobilu 35 stepeni, vozač reaguje 20 odsto sporije nego kad je 25 stepeni. Taj rizik jednak je vožnji s 0,5 promila alkohola u krvi
Punjenje erkondišna freonom je preokupacija vozača pred tropske dane. Međutim, neočišćen sistem i prljavi filteri potencijalna su opasnost za zdravlje disajnih organa. Bakterije se talože u prljavoj klimi, što, osim što neprijatno miriše, može biti opasno prilikom dužeg neodržavanja ovog zatvorenog sistema. Najčešća bakterija je, kažu lekari, legionela pneumofila, koja izaziva infekciju organa za disanje. Pranje filtera se zato preporučuje što češće, a dezinfekcija sistema na početku letnje sezone.