On to, kako kaže, ne čini samo zbog ekologije, nego i zbog toga što veruje da često tuširanje nije zdravo.
“Kada sam bio dete, kupali smo se jednom nedeljno. Nismo bili neka štrokava porodica – tako se živelo šezdesetih i nešto se ne sećam neprijatnih mirisa. Do doba kada sam mogao da se smatram odraslim čovekom tuširao sam se svaki dan. Sada uviđam da je trebalo da se držim starog principa."
"Prosečno desetominutno tuširanje zahteva 60 litara vode, a kupanje u kadi oko 80 litara”, objašnjava naš sagovornik, čiji identitet nećemo otkriti zbog mogućih neprijatnosti, koji se sada tušira jednom nedeljno, dok svakodnevno pere samo pazuhe i intimne delove tela.
On to, kako kaže, ne čini samo zbog ekologije, nego i zbog toga što veruje da često tuširanje nije zdravo.
“Toga sam postao svestan tek kad sam primetio da je koža mog prijatelja ozbiljno oštećena zbog preterivanja u korišćenju sapuna. Morao je da se maže apotekarskim kremama do kraja života. Prema mišljenju dermatologa roditelji treba da prestanu da kupaju bebe i decu svakog dana, jer im zbog toga koža postaje osetljivija."
Lekari kažu i da preterana upotreba sapuna uklanja prirodna zaštitna ulja i dobre bakterije u koži, što može dovesti do dermatitisa. Što duže ostajete pod tušem, to se više masnoće iz kože uklanja. Jedinu korist od toga imaju kompanije koje prave higijenske proizvode”, smatra naš sagovornik.
“Mislim da je moja navika da se svakodnevno tuširam posledica usađenih kulturnih normi, a ne zbog bilo kakve stvarne potrebe. Jasno je da često moramo prati ruke, ali naša koža ima prirodne mehanizme čišćenja i samo neki delovi tela poput pazuha, stopala i intimnih delova proizvode neprijatne mirise ako se ne operu.”