ZBOGOM PRIVATNOSTI:Facebook i Google uzimaju naše podatke
24
Ned, Nov

Svaštara

Živimo u svetu u kojem ništa nije tajno, barem dok ste prikopčani na mrežu - internet. Da li to radili preko mobilnog telefona, tableta, dekstop računara ili laptopa, sve vaše aktivnosti se pomno prate i pohranjuju na servere.

Dok će se većini ljudi činiti kao da je reč o "teoriji zavere", teoretičari zavere će vam reći da to probate shvatiti kao "teoriju istine" ili "ogledalo".

Harcourt kaže da je Facebook lider u prikupljanju ličnih podataka sa smartphonea i računara. Aplikacija koja troši i najviše baterije na vašem telefonu, ujedno kupi i najviše vaših ličnih podataka.

To radi i svaka druga aplikacija instalirana na vašim uređajima, a pionir "krađe" ličnih podataka je Gmail.com, aplikacija, odnosno mail - koji svakako ima pristup sadržajima mailova, attachmentima odnosno privitcima koje šaljemo, a pojavom Google Docs, Google Drive i sličnih dodataka Googleu - nivo vaših uslovno rečeno tajni je vidljiv nekome negdje.

Istina je, tvrdi Harcourt da Google i Facebook žele znati sve o vama, samo zbog jedne stvari: Zbog reklama koje vam mogu plasirati na news feedu ili sajtovima koje otvarate.

Takođe, nije tajna da ukoliko imate Facebook ili Gmail otvoren među tabovima na recimo desktop računaru ili laptopu - te dve aplikacije "kupe" sve ostale tabove, odnosno sumiraju vašu pretragu kako bi saznali šta se to vama sviđa, kako bi vam to u skorije vreme mogli ponuditi.

Digitnalne kompanije i socijalne mreže su to odobrile, te NSA bez ograničenja može pristupiti vama i svim vašim preferencijama i pretragama koje ste ukucali u Google.

Za kraj, oni malope  navedeni teoretičari zavere/istine vole reći da sve teme o kojima se stidljvo govori prve treba istražiti, a ovo je upravo jedna od takvih.  

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu