Platne kartice su već odomaćile u svakodnevnim aktivnostima građana Srbije što pokazuje i istraživanje MasterIndex kompanije MasterCard sprovedeno 2015. godine koje pokazuje da 73% korisnika kartica upotrebljava svoje kartice najmanje jednom nedeljno.
Raste i stepen finansijske edukacije i građani postaju sve bolje informisani o prednostima proizvoda i tehnologija koje imaju na raspolaganju, dok istovremeno sveprisutnost interneta podiže svest građana o globalnim trendovima, uključujući i platne tehnologije, što takođe podiže očekivanja potrošača u pogledu ponude savremenih finansijskih rešenja.
Kada je reč o praćenju trendova u svetskoj platnoj industriji, Srbija je 2008. godine, kao jedna od prvih zemalja u regionu centralne i istočne Evrope i prva na Balkanu, uvela MasterCard beskontaktno plaćanje, dok je danas beskontaktna mreža izdavalaca i trgovaca koji prihvataju ovu platnu metodu značajno porasla.
Jedan od razloga za to je činjenica da su kupci navikli na prednosti koje pruža plaćanje prislanjanjem kartice: uštedu u vremenu provedenom u čekanju u redovima na kasi jer se manji iznosi do 1.500 dinara plaćaju bez unošenja PIN koda, kao i sigurnost jer se beskontaktne transakcije obrađuju putem iste sigurne MasterCard mreže kao i standardna kartičarska plaćanja.
Očekuje se da će mobilna kupovina postati još značajnija u budućnosti kada se uzme u obzir činjenica da broj mobilnih telefona, uključujući i pametne telefone, eksponencijalno raste: očekuje se da će do 2018. godine u svetu biti 2,6 milijarde korisnika pametnih telefona, što znači da bi se do 2019. godine moglo obavljati i 200 milijardi mobilnih transakcija godišnje.
Kompanija MasterCard razvija rešenja za mobilna plaćanja koja su kompatibilna kako sa iOS tako i sa Android operativnim sistemima, te velika većina korisnika pametnih telefona može glatko da ih integriše u svoju svakodnevicu.
Mobilni uređaju su već ušli u različite sfere života potrošača, a mobilna trgovina sledi taj proces - pored već uobičajene kupovine u radnji, postoje rešenja i za plaćanje javnog prevoza, na primer u Ujedinjenom Kraljevstvu i Rusiji, ili za plaćanje taksi prevoza, kao što je slučaj u Bugarskoj.
Bez obzira na metodu čuvanja podataka o kartici, ono što je zajedničko za sva mobilna plaćanja su njihove višestruke prednosti koje pružaju korisnicima:
Jednostavnost - potrošač ima sve informacije potrebne da bi obavio plaćanje u svom telefonu, tako da nema potrebe za nošenjem kartica i gotovine, a što je još važnije, računi se mogu plaćati u različitim valutama, čime se eliminiše potreba za potragom za menjačnicama u inostranstvu;
Brzina – računi se plaćaju u nekoliko jednostavnih koraka i nema preturanja po novčaniku u potrazi za kešom i čekanja na kusur;
Sigurnost – transakcije se obrađuju preko iste sigurne mreže koja se koristi za standardna plaćanja. Jedinstveni sigurnosni kod se generiše za svaku transakciju, dok se PIN kod unosi samo za transakcije više vrednosti.