U Osnovnom sudu u Kragujevcu kažu da kada je reč o sitnim dugovanjima, nemoguće je predmet dovesti do kraja jer je reč uglavnom o ljudima koji nemaju nikakvu imovinu, a mnogi od tih dužnika više nisu ni među živima.
Reč je o ozbiljnom problemu koji se mora sistemski rešavati. U ovakvim slučajevima nema zastarelosti jer je po tužbi nekog komunalnog preduzeća sproveden postupak, doneta presuda i ušlo se u postupak izvršenja, kaže Zoran Ilić vršilac dužnosti predsednika Osnovnog suda u Kragujevcu.
Jedan od sudskih izvršitelja priča da su on i njegove kolege kada su otišle da naplate dug od nekoliko hiljada dinara, odmah odustali.
Višečlana porodica, deca spavaju na rasklimatanim krevetima. Šta da plenimo? Otišli smo u prodavnicu i kupili im hleb, mleko i neke slatkiše. Deca se obradovala, u zapisniku smo konstatovali nemaštinu, priča izvršitelj koji ne želi da mu pominjemo ime.
U velikom broju slučajeva zaplene televizor ili stari radio-aparat, to se smešta u sudski depo, organizuju licitacije, ali niko se ne pojavi da bilo šta kupi. Od dužnika se ne može zapleniti krevet, šporet, mašina za pranje veša, već samo ono što je „luksuz“.
Takvi predmeti su sada problem suda i poverilaca, odnosno javnih i javno komunalnih preduzeća. Dužniku je zaplenjena imovina koju je bilo moguće uzeti, nije prodata, poverilac, javno komunalno preduzeće nije namiren, a sud ima nerešen predmet, pojašnjava Ilić.
On kaže da su nedavno organizovali sastanak sa predstavnicima komunalnih preduzeća sa predlogom da se povuku tužbe protiv građana koje su stare oko deceniju. Za sada nema konkretnog odgovora na ovu inicijativu od gradske uprave.