PRESSEK: Koliko novca grad Kragujevac daje za sport
22
Pet, Nov

Vesti

Iz gradske kase Grada Kragujevca za sport će ove godine biti potrošeno 375 miliona dinara, kako navodi portal Pressek. Veći deo tog novca namenjen je sufinasiranju Sportsko-privrednog društva “Radnički”, kao i još dva sportska privredna društva čiji je osnivač grad – 320 miliona. Preostalih 55 miliona namenjeno je za šezdesetak sportskih organizacijama i udruženja.

Privredno društvo koje je dobilo ubedljivo najviše novca putem subvencija iz Gradske uprave je SPD Radnički, čak 255 miliona dinara. Po rečima Predraga Stevovića, člana Gradskog veća za sport, kada govorimo o toj sumi treba imati na umu nekoliko stvari. Prvo, da u okviru ovog privrednog društva funkcioniše 7 klubova, kao i da mu je na upravljanje povereno 9 objekata koji su od velikog značaja za Kragujevčane – otvoreni i zatvoreni bazeni, SBB Hala Jezero, Kreativni park, Sportski centar Iskra...

Takođe, napominje da ovih 255 miliona nisu namenjeni isključivo za sport. Na funkcionisanje odbojkaških, rukometnih, košarkaških i vaterpolo kluba Radnički u 2021. godini biće potrošeno 91 milion dinara, odnosno 36 posto novca koji privredno društvo dobija iz budžeta Grada. Taj novac je namenjen za naknade sportista i njihove premije i nagrade, naknade za potpis ugovora, smeštaj i ishranu sportista, naknadu sportskih stručnjaka i članova stručnog štaba, kao i za plaćanje članarina i kotizacija za učešće u takmičenjima i prevoz sportista u zemlji i inostranstvu.

Ostatak novca namenjen je za upravljenje objektima, za plaćanje grejanja, struje, gasa, za sve obaveze kako bi sportski objekti kojima upravlja SPD Radnički nesmetano funkcionisali.

Najviše novca od saveza, najmanje od sponzora

Pored subvencija iz budžeta SPD Radnički ostvaruje i sopstvene prihode, pa je tako u 2021. godini od prodaje robe i pića prihodovalo 1,7 milion dinara. Prihodi od prodaje usluga su skoro 6 miliona, od zakupnika 7,9, a od članarina 1,5 miliona dinara. Društvo je dobilo i 20 miliona subvencija od strane nadležnih saveza, kao i 833.000 od sponzorstva.

- Poslovanje SPD Radnički je u proteklih 6 meseci bilo opterećeno pandemijom. Objekti nisu radili u punom kapacitetu, pa su zbog toga i prihodi bili limitirani. Takođe, hala „Gordana Goca Blagojević” je nesebično od strane grada i SPD Radnički data kao glavni imunološki vakcinalni punkt koji je sve vreme imao troškove za korišćenje grejanja, struje, vode. Možete li da zamislite koliki je to milionski udar za grad i SPD Radnički? Osim što je privredno društvo plaćalo te komunalne troškove, njihovi sportisti nisu mogli da koriste svoju halu, nego su koristili i plaćali druge sale po školama. Uprkos tome, moram da istaknem da ni u jednom trenutku tokom kovida sport nije stao, već se sve vreme radilo na trenažnim procesima naših sportista, ističe Stevović.

Subvencije iz budžeta u 2021. godini dobila su još dva privredna društva čiji je osnivač grad – FK Radnički, 58 miliona i Ženski fudbalski klub Radnički – 7 miliona dinara. Po rečima Stevovića FK Radnički bi rebalanskom budžeta koji se očekuje na jesen trebalo da dobije dodatna sredstva, budući da je ovaj budžet planiran pre nego što su fudbaleri izborili plasman u Ling Long Super ligu, koju trenutno uspešno igraju sa ubedljivo najmanjim budžetom.

Stevović: Znamo gde se potroši svaki dinar

Dodatna sredstva od 55 miliona iz budžeta Grada opredeljena su za godišnje programe klubova i organizacija. Na redovne programe potrošeno je 46 miliona dinara koja su nemanjena za 63 kluba ili udruženja. Najviše novca dobili su Savez za školski sport Kragujevac (5,5 miliona), Klub malog fudbala Ekonomac (4,5) i streljački klub Čika Mata (4,3 miliona), dok su najmanja sredstva u iznosu od po 80.000 dinara dobili Plesni klub Fiesta, Stonoteniski klub osoba sa invaliditetom Kragujevčani i Boćarski klub osoba sa invaliditetom Alka.

Ostatak novca namenjen je za korekcije godišnjih, ali i za vanredne programe. Oni se najčešće ostvaruju u vidu organizovanja kampova i u te svrhe je ove godine opredeljeno 6 miliona dinara.

Novac iz budžeta grada klubovi i udruženja, po rečima Stevovića, troše uglavnom na tri stvari: sportske rekvizite, trenažne procese u sportsko infrakstruturnim objektima kojima raspolaže grad ili nekim drugim objektima i na slanje svojih takmičara na državna i međunarodna takmičenja.

- Svi klubovi moraju da opravdaju programe i svaki mesec donose izveštaje o potrošenim sredstvima. Tvrdim da imamo najstroži nadzor trošenja novca u Srbiji. Znamo kako se troši svaki dinar koji je dat i u vidu subvencija i za godišnje programe. Svako nenamensko trošenje novca kod nas pali crvenu lampicu i u proces se uključuje budžetska inspekcija. Nećemo dozvoliti nenamensko trošenje gradskih para ni pod kojim uslovima, ni po cenu bilo kakvih rezultata, tu je jasno povučena granica, objašnjava Stevović.

Ističe da je novim pravilnikom ove godine prvi put uvedeno da ugovore sa klubovima grad potpisuje već u decembru, da bi u januaru oni dobili prve tranše novca. Ranije su klubovi novac dobijali tek u maju kada je sezona uveliko u toku, pa su imali problema sa funkcionisanjem, planiranjem svojih sportskih aktivnosti i pravdanjem potrošenih sredstava.

Konstantne kritike koje već godinama postoje u javnosti kada se govori o preteranom izdvajanju novca za sport Stevović objašnjava činjenicom da Kragujevac izdvaja daleko manje novca od Novog Sada, Beograda, Niša i nekih drugih gradova sa kojima želimo da se takmičimo.

- To je i normalno, oni su bogatiji gradovi i klubovi od nas i zato se mi trudimo da sa sredstvima koje imamo napravimo zdravu priču sa mladim sportistima. Radimo planski, ulažemo i u omladinske škole i u podmladak svih klubova i mislim da se to vidi, jer je ove godine kragujevački sport doživeo renesansu. Vaterpolisti su ostvarili nešto što nijedan klub u zemlji nije, rukometašice su vicešampionske Srbije, rukometaši i odbojkaši igraju super ligu, a fudbaleri su izborili ulazak u Ling Long Super ligu. Streljački klub Čika Mata koji se, takođe, finansira iz budžeta ima olimpijca. Danas se na prste jedne ruke mogu izbrojati klubovi sa olimpijskom vizom južno od Save i Dunava, ističe Stevović.

Izvor: Pressek / V.G.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu