Epidemiolog Predrag Kon, član Vladinog Kriznog štaba za borbu protiv korona virusa kazao je da će mere zabrane na kretanja ako se on pita biti još sigurno dve nedelje. On je za TV Prva naveo da opada broj zaraženih u Jagodini, Nišu, Ćupriji, u Vojvodini se to ozbiljno smanjuje, u Beogradu takođe.
On je istakao da ublažavanjem mera ne može da se desi da virus ponovo bukne u široj populaciji, jer više nema tu snagu.
Upitan koliko će trajati policijski čas za 1. maj, kao i za predstojeći vikend, kazao je da će se to saznati u poslednjem trenutku, a na osnovu rezultata.
- Kao što se vi pitate i ja se pitam. Svi izbegavamo to do poslednjeg momenta. Čekamo rezultate. Želimo što pre da pustimo što je moguće više. Samo rezultati su ti koji će dati odluku. Moje lično mišljenje je da je logičn da još dve nedelje ostane zabrana. Čini mi se da je to logično u ovom trenutku. To ne znači da sam ja u pravu. Najvažnije je sprečiti kontakte a to je izgleda najjednostavnije kroz taj policijski čas. Jer, nakon ovog završenog policijskog časa tokom Vaskrsa, jasno vidimo da je krenulo opadanje virusa, i mislim daće to još jasnije da se vidi narednih dana - kazao je dr Kon.
Da li je ishitreno popuštanje mera?
On je kazao da odluke o popuštanju mera nisu ishitrene, i dodao da su i dalje na slazi neke koje su oštre.
- Kada su uvođene mere rečeno je da se drastično uvode. Ali one su uvođenje na vreme. Sada imamo pitanja da li su ishitrene mere popuštanja. Mi i dalje imamo oštre mere, ali je vrlo važno da se krene sa popuštanjem. Mi moramo da se vratimo u život, i da se adaptiramo, koji je normalniji a neće biti potpuno isti. Na kraju će se završiti ukidanjem vanrednog stanja, a zatim održavanjem određenih mera, koje su vezane za to distanciranje, kao što je zatvorenost škola ili ograničenja vezana za boravak u zatvorenom prostoru. Iz nedelje u nedelju ćemo morati otvarati ono što bude u skladu sa rezultatima testiranja - kazao je on i dodao da ne može da se desi da virus ponovo bukne u široj populaciji:
- Moram potpuno jasno da kažem da to ne može da se desi. Može da se dese ekcesne situacije a to je prodor u neki kolektiv i naglo proširenje. Ne može da se desi u populaciji jer nema tu snagu da prođe kroz zajednicu, da se prenosi. Spušten je na taj nivo da ne može da se probudi i podigne da ima epidemijski potencijal.
Kon je rekao da na popuštanje mera nije uticala direktno politika, ali da to ima veze i sa politikom, i sa ekonomijom i opštim shvatanjem da život mora da se nastavi.
- Ne možemo da ostanemo zatvoreni, ne možemo da oteramo virus sa ove planete. Nemamo tu moć. Mi možemo samo da smanjujemo njegovu aktivnost u našoj zemlji, i to činimo. Ako zaustavimo život, počećemo da umiremo od sasvim drugih stvari., koje nemaju veze sa ovim virusom. Upašćemo u situaciju da nemamo kapacitete u zdravstvu jer su previše zauzeti koronom. Mi moramo da nađemo taj balans, i stalno da procenjujemo rizike - kazao je on.
Više desetina puta manji rizik
Prema njegovim rečima rizik je više destina puta manji nego što je bio.
- To ne znači da i dalje nećemo preporučivati izbegavanje bliskih kontakata, nošenje maski posebno u zatvorenoj sredini. Dakle, pri odlaksu u prodavnice treba nositi maske. Sve dok se ne ugasi ovaj virus. Nakon što smo sve ovo uradili, vreme je da se vratimo životu i da krenemo da se vraćamo poslu. Nema dileme od samog starta da je potrebno pravoremeno da se vratimo u život, ali kolektivi kao što su školski i predškolski i veći gde može doći do masovnijeg prenošenja, moraju biti pod striktnim nadzorom, jer mi jesmo u pandemiji. I kada kažemo da jesmo treba shvatiti da ona neće trajati samo još jendu sezonu - istakao je on.
Virus mora da prođe kroz školsku decu
Ponovio je da će vrtići morati da se otvore, ali i da virus prođe kroz školsku decu.
- Pitanje vezano za škole će posebno biti razmatrano u okviru Ministarstva proveste. Što se tiče vrtića, ne verujem da će svi odmah slati decu u vrtiće, ali oni koji nemaju drugi izlaz, verovatno će morati. Prema tome vraćanjem na posao, vrtići će morati da se otvaraju, nema drugog rešenja. To zavisi od situacije mi za sad imamo takvu situaciju koja će biti povoljna kada pustimo decu u školu. Treba shvatiti i da puštanjem dece u školu jasno se određujemo i prema virus, da prolazak virusa kroz decu je nužno i moraće sasvim sigurno da se desi. Najpovoljniji trenutak da se to desi je kada je virus najmanje aktivan od sada nadalje, ne mislim baš od danas već za dve nedelje.
Vakcinacija najugroženijih
Rekao je i da će vakcinacija protiv korona virusa biti najverovatnije u našoj zemlji sprovedena kao i kod sezonskog gripa.
- Treba shvatiti da će vakcina stići dosta kasnije i odrediti koje je to stanovništvo koje je osetljivije, a mislim da se to već sada zna. To će uglavnom biti oni koji su najugroženiji a to su stariji, vrlo slično kao kod gripa, oni koji imaju hronične bolesti. Što se tiče putovanja i putnika u međunarodnom saobraćaju i to će biti veliki izazov i nije nemoguće da se tako nešto zatarži na međunarodnom nivou. Što se same Srbije tiče i kod nas će sigurno biti razmatrano kako će putnici moći da uđu u našu zemlju. Primera radi u Ameriku ne možete da uđete ako nemate kompletan vakcinalni status. Kod nas je moguće uvesti obaveznost testiranja, slično očekujem i od drugih zemalja. To bi značilo da svako ko putuje mora da pruži dokaz da nije zarazan, ili da je vakcinisan. Time će se baviti i SZO i ostaje da vidimo kako će to biti.
Na pitanje zašto na početku se nije reklo da nema opreme već sada na kraju, rekao je da to nije mudro govoriti pre ogromnim neprijateljem, ali i da zvanični podaci to nisu govorili.
- Zato što zvanični podaci nisu to govorili, Govorili su da svega ima. Izaći pred borbu bilo kakvu sa takvim podacima nije mudro. To zna svako ko se priprema za borbu. U ovom slučaju mi smo imali pred sobom ogromnog neprijatelja. U tom trenutku na osnovu svih dostavljenih podataka iz svih ustanova, imali smo podatke da svi raspolažu sa svom opremom u Beogradu, osim jedna ustanova. Mislim da je to nauk za budućnost. Nije trebalo da kažem i mislim da sam dobro učinio - kazao je dr Kon.
Optimizam baziran na brojkama
Rekao je da je optimista zahvaljući brojkama, a kada to kaže, pre svega misli na opadanje onih koji su na respiratoru, i opadanje broja onih koji imaju tešku kliničku sliku.
- Sa druge strane, procenat pozitivnih nalaza od ukupnog broja ispitivanih pada iz dana u dan. Posebno je opadanje karakteristično za Niš i okolinu, pa i u Jagodini, Ćupriji, Aleksincu, Prokuplju... Svuda tamo gde smo imali povećani procenat, u odnosu na druge. U Vojvodini se to ozbiljno smanjuje, u Beogradu je to 8 odsto, a u Srbiji 7,5 odstso. To pokazuje da od svega što pomislimo da je COVID praktično je 7,5 odsto to. Virus više nama takav potencijaln počinje da gubi snagu prenošenja a istovremo izaziva sve blaža obolenja, a u velikom broju i bez simptoma - rekao je dr Kon.
Ako neko ima simptome nalik koroni, testira se i negativan je, prema njegovim rečima reč je onda o oboljenjima sličnim gripu ili akutnoj respiratornoj infekciji.
- Respiratornih infekcija u Beogradu tokom leta imamo oko 5.000 nedeljno - rekao je on i dodao da se u stotinama broje oni koji imali nikakve simptome a ispitivani su na koronu.
Izvor: Telegraf