Studija sprovedena na uzorku od 8.900 odraslih osoba u Australiji otkrila je da svaki dodatni sat maratonskog gledanja filmova, serija ili televizijskog programa, za 12 procenata povećava rizik od smrti uzrokovane upalnim procesima.
Studija, objavljena u časopisu "Medicine & Science in Sports and Exercise", počela je da se sprovodi još 1999. godine, merenjem navika gledanja televizije učesnika istraživnja.
Nakon 12 godina, njih 909 je umrlo, od čega su uzrok smrti njih 130 bile upale, pod kojima se podrazumeva širok spektar oboljenja poput Alchajmerove bolesti, astme, dijabetesa i bubrežnih bolesti.
Oni koji ispred TV ekrana provode dva do četiri sata dnevno, imali su 54 odsto viši rizik od smrti uzrokovane upalnim procesima.
"Najviše vremena u gledanju televizije provodili su stariji ljudi, uglavnom nižeg stepena obrazovanja, koji imaju niže prihode i vrlo verovatno su bivši pušači, često imaju dijabetes i hipertenziju i lošije opšte zdravstveno stanje. Oni koji gledaju televiziju satima uglavnom su se i loše hranili", izjavila je doktorka Megan Grejs, jedan od autora istraživnja.
Naučnici su otkrili i da povezanost višesatnog gledanja televizije i kardiovaskularnih bolesti postoji nezavisno od toga pušenja ili visokog krvnog pritiska.