U utorak ekipe Hitne pomoći su intervenisale 43 puta, u toku dnevne bilo je 27 terenskih intervencija i 16 u toku noćne smene.
Tokom noći u ambulantama zavoda zbrinuto je 50 odraslih pacijenata i 16-oro dece na pedijatrijskom odseku.
Najčešće su se javljali astmatičari, pacijenti sa stomačnim tegobama i pacijenti sa respiratornim infekcijama.
Ovih dana se sve više ljudi žali na stomačne probleme, koji se manifestuju kako mučninom i povraćanjem, tako i gadnom dijarejom. Broj obolelih je sve veći, a mučnina, povraćanje, proliv, visoka temperatura, glavobolja i grčevi u stomaku “hvataju” čitave porodice.
Postoji nekoliko jednostavnih stvari uz pomoć kojih možete da se zaštitite, ali ako stvari odu predaleko i problem ne rešite za dva do tri dana, obavezno idite kod lekara!
Stomačni virusi prenose se kapljičnim putem, zaraženom hranom i pićem, a najpre prljavim rukama.
Upravo zato je u sezoni stomačnih problema pranje ruku najbolja preventiva, naročito ako ste bili u kontaktu s obolelima. Takođe, preporuka je da jačate svoj imunitet ishranom i izborom zdravih namirnica.
Unosite dovoljno tečnosti, najviše supe i čajeva. Čist pirinač, obaren samo u vodi, sa dodatkom malo soli ili kocke za supu. Idealno bi bilo pirinač skuvati u većoj količini tečnosti, tako da ona može paralelno da se pije. U smirivanju stomačnih tegoba mogu da pomognu dvopek, pečeni tost, grisine i suvi hleb. Od ostale hrane, tek sa prvom čvrstom stolicom, može se uzeti malo banane ili jogurta.
Ukoliko virus ne prođe za najduže tri dana, obavezno se obratite lekaru!