Srpski pčelari imaju izuzetno kvalitetan med za kojim vlada velika tražnja u inostranstvu. Prošla godina je bila loša za pčelare, ali je zato prethodne, uglavnom u zemlje Evropske unije, izvezeno više od tri miliona kilograma meda.
Pčelari iz više mesta U Srbiji, koji su se okupili na kragujevačkom Sajmu poljoprivrede, kažu da se i ove godine može očekivati isti izvoz, mada bi prema tražnji našeg meda u Nemačkoj, Italiji i drugim zemljama, ta količina mogla biti bar duplo veća.
- Malo je ljudi koji se isključivo bave proizvodnjom meda i drugih pčelinjih proizvoda. Većina to počne iz hobija, ili im je to dodatna delatnost - kaže Milutin Petrović, zamenik predsednika Saveza pčelarskih organizacija Srbije i čelni čovek Društva pčelara Kragujevca.
On kaže da kroz razna predavanja, izložbe, pokušavaju da motivišu mlade ljude da se bave ovim poslom. Napominje da je od oko šest stotina registrovanih pčelara u Kragujevcu, što je jedna od najvećih organizacija u Srbiji, samo jedan "čisti" profesionalac.
- Naš med ima visok rejting i to je velika izvozna šansa. Napominjem da se nikada nije desilo da se zbog lošijeg kvaliteta vrati jedan jedini kilogram iz izvoz - navodi Petrović.
Na izložbi smo zatekli Ranku Ivković, sa Homolja. Ona kaže da je za nju pčelarstvo osnovni izvor prihoda i pravi porodični posao.
- Suprug i ja dobar deo našeg radnog vremena provedemo na točkovima, selimo pčele na mesta gde ima dobre paše. Nije lako, ali od toga živimo i školujemo troje dece - priča Ranka.
Uz sajamski popust, kilogram meda pčelari su prodavali uglavnom za 800 dinara. Osim meda, u ponudi je bilo i obilje razne kozmetike, preparata na bazi meda i lekovitog bilja.
- Tu je najbolji spoj zdravlja i lepote - pričaju pčelari.
Najskuplji je bio takozvani crni, šumski med, koji se mogao pazariti za 1.000 dinara kilogram.