Prostitucija kao oblik devijantnog ponašanja u Kragujevcu i Srbiji uopšte se ispoljava u ilegalnim i prikrivenim oblicima. I pored činjenice da je u pitanju "ilegalna aktivnost", prostitutke se često mogu videti i na javnim mestima gde je velika frekvencija ljudi, kao što su autobuske i železničke stanice, veliki sportski i drugi objekti, hale, sajmišta.
Kao „noćne dame“, kako ih klijentela zove, prepoznatljive su po svom upadljivom izgledu koji se karakteriše jakom šminkom, izazovnim odevanjem. Iako se na „poslu“ mogu videti u jutarnjim satima, ipak najčešće vreme njihove aktivnosti je veče i noć. Usluge pružaju, uglavnom, na način i mesto koje odredi klijent. Svoje usluge naplaćuju, ali nije retkost da neki klijenti upotrebom fizičke sile, seksualne usluge prostitutki ne plate.
Srbija važi za patrijahalno nastrojenu zemlju u kojoj su porodične vrednosti uvek na prvom mestu. Uprkos tome, prostitucija nikad nije bila zastupljenija, niti pristupačnija. Srbija važi za jednu od zemalja na Balkanu s najvećom produkcijom dnevne medijske pornografije, ali je uprkos tome prostitucija tabu tema. Motiv zarade velikog kapitala na lak način je postao sve jači, što je rezultiralo pojavom sve većeg broja prostitutki.
Statistika prijavljenih slučajeva u Kragujevcu kaže da se broj seksualnih radnica u prethodne dve godine ne smanjuje, čak se i povećava. Međutim, usluge seksualnih radnica su postale jeftinije jer je teško naći klijentelu, a konkurencija je postala daleko veća. Na teritoriji Kragujevca svakoga dana se uličnom prostitucijom bavi oko 15 žena, a kako pokazuje evidencija policije, među njima ima zaraženih hepatitisom i sidom.
Poznato kragujevačko mesto gde ordiniraju ulične prostitutke je između sportske hale "Jezero" i "Metroa", kao i na deonici autoputa Kragujevac – Batočina ali i na mnogim drugim mestima.
Kragujevačke "prodavačice ljubavi" svoje usluge naplaćuju od 1.500 do 2.000 dinara, i promene oko pet partnera za veče.
Na području grada Kragujevca registrovano je 15 devojaka i žena koje se bave prostitucijom. Na osnovu analize podataka, može se uočiti da su žene koje se bave prostitucijom starosne strukture od 21–47 godina, s tim što su se neke od njih upustile u prostituciju kao maloletnice. Glavni izvor podataka bila je Policijska uprava u Kragujevcu koja je omogućila pristup relevantnim podacima, i to razgovorom sa licima iz Sektora za prostituciju i uvidom u službenu evidenciju i određene statističke podatke sa kojima pomenuti sektor raspolaže. Iako prostitucija kod nas nije legalizovana, postoji registracija prostitutki, odnosno „lična karta“ koja je pružila uvid u polnu, starosnu, obrazovnu strukturu, kao i bračni status prostitutki.
Većina prostitutki su migranti, dolaze iz manjih gradova u veće urbane centre u kojima postoji veća „potražnja na tržištu“. Analizirani su neki od činilaca koji su u posmatranim slučajevima uticali na opredeljenje za bavljenje prostitucijom; nepovoljna finansijska situacija, nizak društveni položaj, loši uslovi života. Dominantan razlog je bio težak ekonomski položaj, materijalna ugroženost.
Jedan Kragujevčanin se i oženio prostitutkom koju je upoznao kada je tražio usluge od nje.
U poslednje vreme i pojedini noćni klubovi imaju udela u povećanju prostitucije.
Kao vid seksualne devijacije, prostitucija je jedan od oblika socijalnih i medicinskih problema (povećan broj polno-prenosivih bolesti, povećan broj ilegalnih abortusa, povećan broj mrtvo-rođene dece i živo-rođene sa mentalnim ili fizičkim deformitetima, kao i trgovina ženama i generalizovano nasilje).