Prošle godine u našoj zemlji razvelo se 8.170 parova, prosečno trajanje razvedenog braka je 13,4 godine, a nakon razvoda deca su u 78 odsto slučajeva dodeljena ženi kao staratelju. U Kragujevcu svaki četvrti brak se završi razvodom.
Prosečno trajanje razvedenog braka za 2014. godinu je 13,4 godine, što je duže nego u 2013. godini, kada je prosek bio 12,9 godina, dok najveći broj razvedenih brakova čine brakovi s decom (55 odsto), a nakon razvoda deca su u 78 odsto slučajeva dodeljena ženi kao staratelju.
Razlozi za ovakav trend su različiti, a psiholozi pojašnjavanju da je pucanje brakova posledica urbanizacije i novog vremena u kome živimo, a u kom vlada drugačiji sistem vrednosti.
Mladi u Kragujevcu se sve ređe odlučuju za brak, a i oni koji se odluče za život u zajednici vrlo brzo završe pred sudom. Statistika pokazuje da se u Srbiji svaki peti brak završi razvodom, a ljubav se najčešće završava već između prve i četvrte godine braka!
Većini supružnika nije lako da definiše uzroke koji su doveli do zahlađenja odnosa, ali prema istraživanju nevladine organizacije „Brak i porodica“, čak 85 odsto svih parova koji su se razveli priznali su na kraju da su finansije predstavljale glavni razlog nesuglasica i problema. Nasuprot uvreženom mišljenju, nerazumevanje, prevare, porodično nasilje... u mnogo manjoj meri direktno uzrokuju razvod.
Obično nesuglasice počinju u prvim godinama braka dok se parovi prilagođavaju zajedničkom životu, ili pak posle dvadesetak godina kada zapadaju u krizu srednjih godina. Ako se uzme prosek između ove dve krajnosti, prosečno brak u Srbiji traje oko 12 godina.
Finansije i te kako igraju važnu ulogu u bračnom životu, ali kada kažemo da su pare razlog nesuglasica u braku, to se više odnosi na neusaglašenost supružnika oko trošenja novca.