Pravo Roma na kvalitetnu zdravstvenu zaštitu
22
Uto, Apr

Vesti

Osnaživanje zdravstvenih i romskih predstavnika u ostvarivanju prava Roma na kvalitetnu zdravstvenu zaštitu» naziv je stručnog sastanka koji su danas u Kragujevcu organizovali Centar za prava manjina u saradnji sa Udruženjem pravnika za medicinsko i zdravstveno pravo, uz podršku grada Kragujevca.

Edukacija obuhvata teme kao što su prevencija diskriminacije u oblasti zdravstvene zaštite i olakšavanje pristupa romske populacije zdravstvenoj zaštiti i realizacije njihovih prava kao pacijenata i dr.

- Prvo danšnje predavanje se tiče slučajeva diskriminacije, kako direktne tako i indirektne. Drugo predavanje se tiče zaštite prava iz oblasti zdravstvene zaštite i zdravstvenog osiguranja, kako rade savetnici za zaštitu prava pacijenata, zaštitnici prava osiguranika, kako rade lokalni saveti za zdravlje. Sledeće predavanje obuhvata sve parametre zdravlja romske populacije uz iznošenje velikog broj podataka koji se tiču stope smrtnosti, dužine životnog veka, bolesti od kojih oboljevaju Romi. Poslednje predavanje se tiče slučajeva iz prakse, gde postoje pritužbe bilo da je reč o povereniku za zaštitu ravnopravnosti, zaštitniku građna ili o savetnicima i ovo predavanje je usmereno upravo na osnaživanje Roma u smislu kako treba da reaguju na te slučajeve – kaže dr Hajrija Mujović Zornić, naučni savetnik Instituta društvenih nauka i potpredsednik organizacije Udruženje pravnika Supram.

Kako objašnjava Marina Mijatović, direktorka organizacije «Pravni skener», najčeši problemi na terenu se sreću već na prvom koraku, kod overe knjižica. Romi najčešće ne znaju koja su prava pacijenata, ne poznaju mehanizme zaštite, i ponekad naravno da dolazi do zloupotrebe njihovog neznanja. Ona predlaže kontinuiranu edukaciju lekara i medicinskih sestara na koji način treba da im priđu, kako da prilagode jezik kako bi oni mogli da ih razumeju. Ipak, priznaje da ima pomaka i da romske žene sada češće idu kod ginekologa i češće se porađaju u bolnicama, što je zasluga zdravstvenih medijatorki.

Član Gradskog veća za zdravstvo i socijalna pitanja, dr Gordana Damnjanović pozdravivši skup, istakla je da je lokalna samouprava Kragujevca priznata na lokalnom, regionalnom i međunarodnom nivou po pitanju inkluzije Roma u lokalnu zajednicu.

Zahvaljujući postojanju gradske Kancelarije za romska pitanja, koordinatora za Rome i romske zdravstvene medijatorke koja je angažovana kroz projekat Ministarstva zdravlja, vidljiviji su i uočljiviji problemi romske populacije u lokalnoj zajednici. Zahvaljujući multisektorskom pristupu, učinjeni su značajni pomaci u mnogim oblastima, a konkretan podatak je da je preko 1000 pripadnika romske populacije rešilo svoj pravni status, na osnovu čega su dobili lična dokumenta i zdravstvene knjižice što je bio preduslov za ostvarivanje drugih prava iz oblasti zdravstvene i socijalne zaštite.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu