Zadatak studentskih parlamenata je da se bore za bolji standard studenata, da pomažu u rešavanju problema sa kojima se visokoškolci susreću. Parlamente i druge studente organizacije imaju svi fakulteti u Srbiji. Većina ih radi sa više ili manje uspeha. Da li ispunjavaju svoje zadatke i na koje prepreke nailaze - za „Generaciju 2014" govore studenti Fakulteta inženjerskih nauka u Kragujevcu.
Studentski parlament Fakulteta inženjerskih nauka u Kragujevcu postoji od 2006. godine, ima 22 člana i nekoliko resora.
„Studenti nisu dovoljno samosvesni koliko je taj studentski parlament bitan za naš položaj u društvu, položaj na fakultetu i studentski standard. Imamo plan za ovu godinu kako da motivišemo studente da se u što većem broju priključe i studentskim organizacijama i učešću u studentskom parlemantu", kaže Nikola Banduka, predsednik Studentskog parlamenta Fakulteta inženjerskih nauka.
Ambiciozno zamišljen, resor za međunarodnu saradnju za sada samo formalno postoji.
"Mogu reći da do sada nismo postigli neki veliki uspeh što se tiče to resora. Najveći probelm u našem radu je taj što nemamo finasija. Uprkos svim preprekama na koje smo nailazili, ipak postoji mogućnost učešća na međunarodnim projektima. Jedan od njih je i RASMUS projekat. Imamo za cilj da u budućnosti štvi više motivišemo studente da se prijavljuju i učestvuju u tome i da ostvare svoje ciljeve", objašnjava Ljubica Knežević, član resor za međunarodnu saradnju Studentskog parlamenta.
Šta studenti mogu da promene i na koji način učenje učiniti lakšim - a vreme provedeno na fakultetu kavlitetnijim?
"Jedna od najvažnijih stvari koje smo uspeli da pokrenemo je osnivanje resora za nauku koji funkcioniše u okviru studentskog Parlemnta. Pored resora za nauku dosta učešća imamo i u resoru za sport i rekreaciju koji je najmasovniji resor koju okuplja najviše studenata. Svrha postojanja organizacije jeste da podigne svest kod studenata da fakultet nije samo suvo studiranje, već da postoje neke druge stvari gde oni mogu svojim učešćem da pokažu neke svoje sposobnosti u vannastavnim aktivnostima",zaključuje Stefan Đurić, predsednik Studentske Unije FIN Kragujevac.
"Jedan od mojih glavnih ciljva, kao studenta prodekana, je da ih motivišem da što više rade i uče, jer je to prvenstveno za njihovo dobro. Većina studenata, a to smatram jednim od najvećih problema, uči samo onoliko koliko je neophodno, kako bi dobili prelaznu ocenu, ili neku srednju ocenu", dodaje Bogdan Dimitrijević, student prodekan Fakulteta inženjerskih nauka u Kragujevcu.
Organizovanje studenata u parlamentima, unijama i forumima, trebalo bi da olakša njihovu mobilnost, povezivanje sa sličnim organizacijama u inostranstvu i da utiče na kvalitet nastave. Za ostvarivanje najvažnijeg cilja - pomoći studnetima, neophodno je masovnije uključivanje u njihov rad.
{youtube}CNviw7TymkU{/youtube}
Šta je Generacija 2014 ?
"Generacija 2014" je nacionalni multimedijalni projekat Jutarnjeg programa Radio-televizije Srbije, koncipiran tako da putem TV izveštaja na programima Medijskog javnog servisa Srbije i društvenih mreža prati aktivnosti studenata na fakultetima i van njih.
Na društvenim mrežama Fejsbuk i Gulgl plus više od dve hiljade pratilaca aktivno učestvuje u komentarisanju studentskih tema i dilema.
Studenti iz Srbije koji su u inostranstvu, Jutarnji program i projekat "Generacija 2014", mogu uživo pratiti na Satelitskom programu RTS- a ili putem interneta -"RTS uživo". Poseban podsajt portala Medijskog javnog servisa Srbije posvećen je prvoj i dugoj sezoni projekta "Generacija 2014".
izvor: RTS