Uokviru multi donorskog regionalnog projekta „EU podrška jačanju borbe protiv trgovine ljudima na Zapadnom Balkanu“, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Direkcija policije, Kabinet direktora policije i Kancelarija za koordinaciju aktivnosti u borbi protiv trgovine ljudima organizovali su dvodnevne obuke za članove Lokalnih timova za borbu protiv trgovine ljudima na nacionalnom nivou. Cilj ovog dvodnevnog treninga je predstavljanje standardnih operativnih procedura za postupanje sa žrtvama trgovine ljudima i njihova primena u praksi kako bi se dokument približio što većem broju profesionalaca na lokalnom operativnom nivou.
U okviru obuke na kojoj prisutvuje 17 timova iz cele zemlje iniciraćemo osnivanje novih timova jer se Kragujevac ovom oblašću bavi više od 20 godina i prvi smo grad u Srbiji koji ima Odeljenje za ljudska i manjinska prava, rodnu ravnopravnost i prevenciju trgovine ljudima, rekla je dr Gordana Damnjanović, pomoćnica gradonačelnika za zdravstvenu i socijalnu zaštitu, ljudska i manjinska prava. Prema podacima IOM-a, 120.000 ljudi na Balkanu bile su žrtve trgovine ljudima a zarade kriminogenih struktura su oko tri milijarde dolara na godišnjem nivou. To je samo jedan od razloga zbog koga je neophodno edukovanje čitavog sistema i ujedno informisanje kako se postaje žrtva, kako da se prepozna i prijavi ukoliko se posumnja na trgovinu ljudima. Kao grad smo bili veoma proaktivni, rekla je dr Damnjanović, podsetivši na potpisivanje sporazuma o saradnji sa Centrom Igora Jurića i brojna predavanja u obrazovnim institucijama na temu trgovine ljudima.
Ministarstvo unutrašnjih poslova zajedno sa partnerima prepoznali su veliku ulogu Lokalnih timova u borbi protiv trgovine ljudima, istakao je Nenad Simić, Nacionalni koordinator u borbi protiv trgovine ljudima i rukovodilac Kancelarije u koordinaciji aktivnosti u borbi protiv trgovine ljudima. U akcionom planu i programu za borbu protiv trgovine ljudima, koje je donela Vlada Republike Srbije, nosilac tog strateškog dokumenta je Ministarstvo unutrašnjih poslova. Izrada i osnovni cilj zakona u oblasti borbe protiv trgovine ljudim je da na jedan sistemski način reguliše i reši ovu oblast u pogledu nadležnosti organizacije tog institucionalnog okvira, da se zaštite žrtve trgovine ljudima, ali je jako važno i rasvetljavanje ovog krivičnog dela, jer jedno bez drugog ne može. Izrada ovog zakona je ušla u Plan rasta za Zapadni Balkan gde od donošenja realizacije ovog zakona zavise finansijska sredstva bezpovratne pomoći Republici Srbiji, rekao je Simić.
Trgovina ljudima nije problem samo u Srbiji već i na planetarnom nivou, a kroz međusektorsku saradnju zadatak lokalnih timova je rad na prevenciji i korekcija određenih poteza u sprečavanju trgovine ljudima, rekao je Jovan Knežević, pomoćnik ministra. Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave, trgovinu ljudima posmatra kao jednu od prioritetnih tema, zbog čega smo i pružili podršku Ministarstvu unutrašnjih poslova kome je ova oblast izvorno ovlašćenje. Najugroženija su pogranična područja i veliki gradovi gde se trgovina ljudima često dešava i neprimećeno. Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave u interesu je, istakao je Knežević da svaka lokalna samouprava kroz svoje lokalne timove nađe način da obavesti građanstvo o najefikasnijim načinima da se trgovina ljudima spreči, izađe u susret svim potrebama i ugroženima i onima koji bi potencijalno mogli biti ugroženi.