U kragujevačkom Crvenom krstu, danas u 12h biće održano predavanje o prevenciji trgovine ljudima.
Članovima učeničkih parlamenata i profesorima Građanskog vaspitanja, o trgovini ljudima predavanje će održati policijski inspektor Slaviša Radovanović.
Cilj ovog predavanja je širenje svesti i znanja o opasnosti od trgovine ljudima i merama zaštite među mladima i drugim ranjivim grupama, kako bi se ova kriminalna aktivnost sprečila, umanjile posledice po žrtve i smanjio njihov broj.
Predavanje je deo projekta „Lokalne zajednice u borbi protiv trgovine ljudima“, koji sprovodi Lokalna mreža za borbu protiv trgovine ljudima. Aktivnosti Mreže koordinira nevladina organizacija „Atina“ u partnerstvu sa Novosadskim humanitarnim centrom i Timom za socijalno uključivanje i smanejnje siromaštva Vlade Republike Srbije.
Mreža za borbu protiv trgovine ljudima formirana je u cilju blagovremenog i adekvatnog odgovora na probleme sa kojima se susreću postojeće i potencijalne žrtve ovog krivičnog dela.
Na prevenciji trgovine ljudima prvi put zajedno rade organizacije i javnog i nevladinog sektora – Policijska i Školska uprava Šumadijskog okruga, Centar za socijalni rad “Solidarnost“, Dom zdravlja, Klinički centar i Zavod za hitnu medicinsku pomoć, Više javno tužilaštvo, Crveni krst, kragujevačka filijala Nacionalne službe za zapošljavanje, Grad Kragujevac, Centar za razvoj usluga socijalne zaštite „Knjeginja Ljubica“, Kancelarija za mlade, kao i nevladine organizacije „Oaza sigurnosti“, “Alternativni krug“ i „Romanipen“.
Jedna od aktivnosti koju Mreža sprovodi u kampanji tokom oktobra je i likovni, foto i literarni konkurs koji je otvoren do 28. oktobra. Autori, starosti od 15 do 30 godina, svoje radove na temu trgovine ljudima mogu da šalju na adresu Crvenog krsta: Ul. Svetozara Markovića br. 7 ili da ih dostave lično u vremenu od osam do 14 časova. Najbolji radovi biće korišćeni za dalje edukacije i informisanje o trgovini ljudima.
Inače, trgovina ljudima se, zajedno s trgovinom drogom i oružjem, svrstava među tri najprofitabilnije kriminalne delatnosti i najrasprostranjeniji je vid organizovanog kriminala.
Projekat „Lokalne zajednice u borbi protiv trgovine ljudima“ finansijski pomažu Evropska unija, Kancelarija Vlade Srbije za saradnju sa civilnim društvom i Nemačka organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ).