Javno preduzeće ''Sajam Šped'' osnovano je od strane gradske vlasti, sa ciljem da se njegovo poslovanje pozitivno odrazi na gradski budžet. Zašto ne donosi rezultate i ne služi svrsi? Da li onima koji su izvrsili privatizaciju odgovara da se novac koji bi trebalo da se sliva u gradsku kasu, sliva u privatne? Još jedno pitanje koje se nameće je, zašto bi posao koji bi trebalo da je u najvećoj meri pod okriljem JP Sajam Šped, obavljaju privatne firme?
Gradsko JP ''Sajam Šped'' radi izvoz za male komitente koji retko izvoze a to su: Venix Levacki, Poslovno udruženje ''Kamen Srbija'', Energetika, Nikal Promet, Tehnoalat d.o.o. Sa druge strane, u Kragujevcu postoji više od 20 osnovanih špedicija koje dobro rade i imaju najmanje po 5 lica zaposlenih u firmi, a svaka od njih ima više od 10 komitenata kojima obavljaju uslužnu delatnost (špediciju).
Iz pouzdanih izvora saznajemo da preduzeće Sajam Šped d.o.o od 1.- 15. oktobra nije imalo nijednu uslugu (uvoza ili izvoza), dok su sve ostale špedicije imale bar po 10 carinskih deklaracija (neke i do 70 deklaracija dnevno).
Cena špediterskih usluga se kreće od 20 do 30 eura po jednoj dekleraciji, pa je lako izračunati koliki gubitak ima firma bez ijedne carinske deklaracije u periodu od pola meseca. Uzevši u obzir da zaposleni primaju platu, da se troškovi komunalija moraju izmiriti, porezi i doprinosi takodje, a javno preduzeće nema poslovnih aktivnosti, samim tim, nema prihoda, dolazimo do jasnih nelogičnosti.
Takodje, automobilska industrija je privukla veliki broj stranih investitora ali, kako saznajemo, nije omogućena adekvatna putna infrastruktura kako bi bilo omogućeno ''Sajam Špedu'' da vrsi špediciju. Umesto toga, pomenute privatne firme uvoze repromaterijal i izvoze gotov proizvod.
Pored toga, prema poslednjim informacijama, kooperanti Fiat Automobila imaju velike probleme sa prostorom za smeštanje uvezene robe koja iz dana u dan cirkuliše u velikom obimu. Takav problem bi se rešio kada bi gradska vlast, s obzirom na to da ima javno preduzeće za obavljanje špediterskih usluga omogućila i usluge skladištenja carinske robe za kooperante Fiat Automobila Srbija i tako bi javno preduzeće ostvarilo ogromne prihode gradu Kragujevcu i samim tim bi se omogućilo otvaranje novih radnih mesta.
Recimo, ''Zastava Kamioni'' koja je u restukturiranju, poseduje velike proizvodne hale i to na dobrim lokacijama i pristupačnim mestima za ulazak kamiona pri istovaru i utovaru robe. Taj problem bi mogao biti rešen otvaranjem javnih carinskih skladišta u tim magacinskim prostorima ili čak na nekim drugim lokacijama. Samim tim bi proširila logističku moć na upravljanju i planiranju novih radnih aktivnosti koje i pripadaju špediterskim kućama i samom javnom preduzeću ''Sajam Šped'' . Naravno, pod uslovom da žele da reše pomenuti problem.