Bivši radnici Zastava automobila, koji su kao tehnološki višak napustili radna mesta uz socijalni program 2011, protestovali su ispred Skupštine Kragujevca.
Oni traže zaposlenje, novčanu nadoknadu dok se ne zaposle, socijalni program za zbrinjavanje onih kojima je ostalo manje od pet godina do penzije.
Predstavnik Udruženja bivših Zastavinih radnika, Miroslav Todorović, rekao je novinarima da je 650 radnika koji su 2011. napustili fabriku, pohađalo kurseve za prekvalifikaciju, ali je većina i dalje bez posla i primanja, a mnogi su i socijalni slučajevi.
Prosečna starost bivših Zastavinih radnika je 52 godine što im otežav da se ponovo zaposle.
Bivši radnici Zastave su dve godine po odlasku iz fabrike, pohađali kurseve za prekvalifikaciju i do jula ove godine primali novčanu nadoknadu države.
Danas su zatražili prijem kod premijera i prvog potpredsednika Vlade Srbije i razgovor s ministrom Sašom Radulovićem.
"Tražićemo od države podršku za realizaciju naših projekata za zapošljavanje, kakav je otvaranje reciklažnog centra", rekao je Todorović.
Bivši radnici kažu da nije poštovan protokol koji su uoči dolaska Fijata u Kragujevac potpisali i sindikati fabrike, po kojem je trebalo da se radnicima koji su tehnološki višak, ponudi rad kod Fijatovih kooperanata ili drugih poslodavaca.
Posle sastanka s predstavnicima bivših radnika Zastave, gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović je rekao novinarima da su njihovi zahtevi opravdani i da oni s pravom traže rešenje u skladu s tim protokolom, u šta mora da se uključi Vlada Srbije odnosno nadležna ministarstva.
"Grad je spreman da iduće nedelje organizuje sastanak sa svim privrednim subjektima u gradu i s predstavnicima Nacionalne službe za zapošljavanje. Naše je da privrednicima u gradu ponudimo kadrove koje imamo i da dobiju neku vrstu prioriteta prilikom zapošljavanja, odnosno da budu pozvani na testiranje", rekao je Stevanović.