Stotinak proizvođača iz Šumadije orijentisalo se na proizvodnju baštenskog, balkonskog i rezanog cveća. Kragujevačko selo Čumić, nekada poznato po voćarima, danas se prepoznaje po gajenju cveća.
Kragujevačko selo Čumić, nekada poznato po voćarima, danas po gajenju cveća. U desetinama domaćinstava, koja žive od tog posla, kažu da je isplativiji od ratarstva i stočarstva. Cveće prodaju širom Srbije, a uz povoljne kredite države, kažu, ta grana mogla bi mnogo više da se razvije.
Pre desetak godina Tošići su pozajmili novac i podigli prvi plastenik i probali da li od cveća može da se živi. Danas iz 10 plastenika prodaju oko milion saksija godišnje i sve su postigli sami, uz rad bez radnog vremena i dosta ulaganja.
"Najmanje 20. 000 evra je moralo da se uloži da bi se to pokrenulo i dovelo na vrhunski nivo", kaže Dejan Tošić.
U domaćinstvu Tošića rade svi, već su spremili oko 300. 000 saksija rasada. Na oko 3. 000 kvadrata pod plastenicima odneguju cveće za prolećnu i jesenju sezonu.
"Pa pomažemo svi, kad dođemo iz škole, presvučemo se i počinjemo da radimo", kaže Đorđe Tošić.
Tošići se bave i poljoprivredom, imaju dosta voća ali je cveće ipak glavni posao.
Kažu da imaju svoje tržište i i da robu plasiraju širom Srbije. Međutim, nedostaju im sredstva za investiranje pa bi uz pomoć države mogli da dupliraju proizvodnju.
Stotinak proizvođača iz Šumadije orijentisalo se na proizvodnju baštenskog, balkonskog i rezanog cveća. Osnovali su i svoje udruženje koje okuplja prozvođače iz Rače, Kragujevca i Knića.
U svetu je cvećarstvo unosan posao ali Srbija, iako je odlično podneblje za uzgoj cveća, umesto da bude veliki izvoznik, godišnje izveze cveće za oko četiri miliona evra, dok je uvoz trostruko veći.
izvor: RTS; foto: print screen RTS Video
{jathumbnail off}