Nasilje u porastu, kazne moraju biti oštrije
15
Pet, Nov

Vesti

Nasilje u Srbiji je u proteklih sedam godina u konstantnom porastu, za 700 do 800 slučajeva godišnje, od kojih je više od 20 odsto nad decom, zbog čega kazne moraju biti oštrije, a procesuiranje nasilnika brže, ocenjeno je danas u Kragujevcu, na završnoj konferenciji projekta "Zaštita dece od nasilja u Jugoistočnoj Evropi".

Otvarajući dvodnevnu konferenciju, ministarka zdravlja Slavica Ðukića Dejanović je rekla da deca moraju da osete zaštitu društva, da nulta tolerancija na nasilje mora biti cilj svih u državi, ali i da se mora menjati način vaspitanja dece.

"Deca daju, kao i odrasli, ono što imaju - ako se vaspitavaju agresivnim metodama, onda je u njima agresija. Dakle, u samom vaspitanju moramo menjati stil i moramo negovati načine rasterećenja agresije koja postoji u svima nama", rekla je Ðukić-Dejanović. Ona je ukazala na to da se, i kada se utvrdi da je došlo do nasilja, poprilično dugo čeka na sankcije. Procesuiranje bi moralo biti neuporedivo brže, a kazne oštrije, smatra ministarka.

Državni sekretar ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike Brankica Janković rekla je da je u Srbiji u prošloj godini zabeleženo 9.325 slučajeva nasilja, od čega je više od 20 procenata nad decom, i da podaci od 2006. godine ukazuju konstantno povećanje nasilja za 700 do 800 slučajeva na godišnjem nivou.

"Primećeno je da u lokalnim sredinama u kojima je potpisan lokalni sporazum između Centra za socijalni rad, policije, škole, zdravstva, nevladinog sektora, povećan broj postupanja u slučajevima nasilja i to je dobar odgovor države", rekla je Jnakovićeva i dodala da, bez obzira na to što se o nasilju sve više govori, ne znači da nasilja nema više i ocenila da, uopšte, kompletna klima društva pogoduje porastu nasilja.

"Čini mi se da smo dotakli samo vrh ledenog brega i još nemamo potpuni odgovor. Čini mi se da je i nauka zakazala, jer nemamo ni puno radova u toj oblasti, čiji eventualni rezultati bi mogli da nam ukažu na stvari koje zajednički možemo da unapredimo", rekla je Jankovićeva.

Državni sekretar ministarstva prosvete Muhedin Fijuljin je rekao da je nasilje, za to ministarstvo, ozbiljan problem i veliki izazov, te i da su u tom smislu razvijeni razni projekti, od kojih je najznačajniji "Škola bez nasilja".

"Kroz taj program od 2005. godine do danas prošlo je oko 17.000 nastavnika, oko 230.000 učenika, a imamo podatke i da je nasilje smanjeno u nekim školama i do 50 odsto i da je povećan senzibilitet učenika za borbu protiv nasilja za 56 do 85 odsto", naveo je Fijuljanin.

Projekat "Zaštita dece od nasilja u Jugoistočnoj Evropi", relaziovan u protekle dve godine u Srbiji, finansirala je Evropska unija, a realizovao UNICEF.

Zamenik direktora UNICEF-a u Srbiji Lesli Miler istakla je da je projekat bio usmeren na jačanje i koordinaciju između javnih službi i institucija u borbi protiv nasilja nad decom, jer je, kako je ocenila, u Srbiji uprava ta saradnja slabo funkcionisala.

"Popravljeno je to da deca sada ne propadaju kroz pukotine sistema. Sva ona deca koja su u riziku od nasilja i porodice koje su u ruziku od nasilja, sada su u sistemu, prepoznati su i najvažnije je da deca dobijaju odgovor i zaštitu od nasilja", rekla je Miler.

izvor: Tanjug

 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu