Uz poslednji račun, Kragujevčani koji koriste daljinsko grejanje dobili su i probne račune koji će se primenjivati od početka iduće godine.
I dok iz Energetike poručuju da je reč o novom načinu naplate na osnovu potrošnje, građani negoduju jer ima slučajeva da su računi viši i do 50 odsto.
Penzionera Milutina Rakića zbunio je probni račun. Iako je grejanje poskupelo u novembru, probni račun viši je za trećinu iznosa. Kako nije usamljen slučaj, u naselju su se organizovali i prikupili potpise.
"Preko 200 vlasnika stanova, to je više od polovine MZ “21. oktobar”. Nismo išli dalje, nismo imali vremena. Nosimo, predajemo i tražimo da se vrati u normalu, da se naplaćuje grejanje normalno, a ne ovo dupliranje ili tripliranje prethodne cene", kaže Milutin Rakić
Na drugom kraju grada, pored visokih računa, građani se žale i na mlake radijatore. Temperatura u stanu oko 18 stepeni.
"Niko još nije dolazio. Nije problem platiti, čak vidim i neki novi probni računi stižu. Nije problem platiti ako to bude dobro, ali mi plaćamo cele godine, a preko zime moramo da se dogrevamo na struju. Pa to je van pameti stvarno", kaže Radoslav Jeremić.
Iz Energetike odgovaraju da su u obavezi da održavaju temperaturu od 20°C, te da je dozvoljeno odstupanje od ± 2°C. Od 1. januara potrošnju više ne naplaćuju paušalno već na osnovu očitanog stanja.
"Nije tačna tvrdnja da su korisnicima probni računi viši i do 50%. U objektima gde postoji dobra termoizolacija računi će biti manji. Tamo gde to nije slučaj, gde su temperature znatno veće od predviđenih, kao i u zgradama gde postoji problem sekundarne instalacije čije je održavanje u nadležnosti samih stanara, dešavaće se da pojedini korisnici imaju uvećane račune".
Međutim, Zoran Nikolić iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije kaže da su probni računi nejasni, kao i da svakodnevno primaju brojne primedbe građana.
"U jednom ulazu, u jednoj vertikali, od prvog do četvrtog sprata, računi se razlikuju i do 70 procenata. Za istu uslugu, za istu temperaturu, građani plaćaju do 70 odsto više, odnosno manje. To je problem koga odgovorni u Energetici zaista nisu svesni i evo ja sad mogu da poručim da takav način obračuna nije zasnovan na zakonu", kaže Zoran Nikolić iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije.
U ovoj organizaciji kažu da je reč o monopolskom ponašanju, ali i da se kao odgovor na to može očekivati da nezadovoljni građani zatraže raskid ugovora na šta imaju pravo. Inače, Energetika je od 2005. godine u resturkturiranju.
izvor: B92