Kalorimetri – nova zamka Energetike za Kragujevčane
16
Sub, Nov

Vesti

Novi način kontrole potrošnje toplotne energije (putem kalorimetra) je , odlukom Gradskog veća, pred Kragujevčanima. Trebalo je da rezultira utroškom prilagođenom džepu i potrebama potrošača. O tome da li je zaista tako , šta nam pokazuju probni računi i zašto nam kalorimetri nanosi više štete nego koristi razgovarali smo sa predsednicima skupština stanara veikog broja zgrada u Kragujevcu. 

Energetika pada već na prvom ispitu – što se tehničkog dela tiče.

Pre svega, ne postoji ugovor o korišćenju toplotne energije između isporučioca (Energetike) i korisnika (građana). Podrazumeva se da bi sadržao obostrane obaveze (ugradnjom kalorimetra Energetika je sebi obezbedila dokaze za naplatu , ali isto tako , nije ni na koji način zaštitila potrošače od neadekvatnih usluga koje im pruža . Prema rečima naših sagovornika , u pojedinim zgradama nisu ugrađeni čak ni termoregulacioni ventili, tako da je nemoguće kontrolisati potrošnju ).

Osim toga, isporučilac bi trebalo da upozna svoje korisnike sa načinom obračuna utrošene toplotne energije u zavisnosti od spoljne temperature , temperature dolazne i povratne vode u sistemu primara , uticaj promene pritiska vode u sistemu na potrošnju toplotne energije – što ovde nije slučaj . Svakodnevnim praćenjem spoljne temperature i temperature vode koju energetika isporučuje korisnicima utvrđene su brojne nelogičnosti, a sve to , prema rečima naših sagovornika , ukazuje na pokušaj prevare i krađe građana Kragujevca. Ovo se, kaže , naročito odnosi na period od 27.12.2013. do 02.01.2014. u kojem je temperatura vode bila neverovatno niska ( dolazna 50 stepeni, odlazna 30 stepeni), što je izazvalo maksimalnu potrošnju sa jedne , i neadekvatno zagrejane prostorije sa druge strane.

Značajan i neizostavan deo je svakako i vremenski interval grejanja u toku dana. Po pravilu, trebalo bi da se kreće od 06h – 21h. Međutim , naši izvori navode da u pojedinim naseljima kalorimetri registruju potrošnju već od 04h ujutru.

Pored brojnih tehničkih propusta , ono što će posebno pogoditi sugrađane od kojih je većina na ivici egzistencije je – cena daljinskog grejanja u kragujevcu o kojoj je , opet, odlučivalo Grasko veće. Pogađate, više puta je veća od obećane , što u praksi ovako izgleda prema probnim računima za mesec novembar :

- stan površine 62 metra kvadratna: dosadašnji račun na mesečnom nivou iznosio je 4.126,00 dinara. Sada će korisnici za samo 10 dana izdvojiti sumu od 3.683,00 dinara. Na mesečnom nivou to je povećanje od oko 100%.

- kuća površine 150 metara kvadratnih: dosadašnji račun na mesečnom nivou iznosio je 10.500,00 dinara. Za deset dana će, prema novom načinu obračuna, korisnici platiti 15.400,00 dinara.

Gradsko veće je više puta navodilo da je suština daljinskog grejanja smanjenje troškova ili čak najjeftinije grejanje u Srbiji. Međutim, potrošačima nije omogućena ni ušteda novca – ni toplotne energije . Nasuprot tome – građani su u sred ( srećom, blage ) zime dovedeni u bezizlaznu sitaciju polupraznih džepova . A koliko će plaćati ukoliko se temperature spuste znatno ispod nule , ostaje da vidimo. 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu