Deset godina dualnog obrazovanja- iskustva i naučene lekcije
21
Čet, Nov

Vesti

Dualno obrazovanje 2014. godine počelo je sa tri obrazovna profila i 10 kompanija a danas je više od 1100 uključeno u ovaj sistem sa oko 20 000 učenika, 86 profila i 200 škola u Srbiji, rečeno je na konferenciji ’’ 10 godina dualnog obrazovanja- iskustva i naučene lekcije’’ kojom je Srednja škola ''Knez Aleksandar Karađorđević'' obeležila deceniju sticanja funkcionalnog znanja i kompetencija učenika kroz rad u realnom radnom okruženju. Konferenciji u sali Mind parka na kojoj su predstavljeni rezultati desetogodišnje primene ovog modela obrazovanja u ime grada prisustvovali su članovi Gradskov veća Aleksandar Milošević, zadužen za investicije i upravljanje projektima i Radomir Erić, zadužen za oblast privrede.

Milanović inženjering je među prvim kompanijama koje su ušle u pilot projekat dualnog obrazovanja i danas taj model primenjujemo u Mind parku, ističe Darko Đorić, izvršni direktor Mind parka. Kroz različite programe dualnog obrazovanja i stručnih praksi, u Mind parku je danas više od 50 učenika i studenata, kaže on ocenjujući sistem dobrim resursom za obezbeđivanje kvalitetnog kadra.

Rezultati govore da smo utemeljili jedan ozbiljan sistem, kaže Gabrijela Grujić, v.d. direktorka Kancelarije za dualno obrazovanje i Nacionalni okvir kvalifikacija (TVS) i ističe da benefite imaju svi. Mladi iz ovog sistema obrazovanja imaju sigurne kompetencije za zapošljivost nakon formalnog obrazovanja a privreda dobija mlade ljude spremne da odgovore na savremene izazove privrede, izjavila je v.d. direktorka Grujić. Ona je dodala da se i dalje radi na analizi zakonske regulative a da je u skladu sa preporukama Evropske komisije uvedeno celoživotno obrazovanje koje pored diploma obezbeđuje dodatne resurse znanja kako bi kandidati još spremniji izašli na tržište.

Srednja škola ’’Knez Aleksandar Karađorđević’’ u dualnom sistemu obrazovanja je od samog osnivanja i privreda je bila aktivan učesnik u takvom obrazovnom procesu.

U martu ove godine obeležili smo 170 godina stručnog obrazovanja u modernoj Srbiji kada je napravljena škola pri Topolivnici. To je pokazatelj da škole moraju biti uz privredu, rekao je Siniša Kojić direktor Srednje škole ’’Knez Aleksandar Karađorđević’' dodavši da je dualni sistem primenjen i na srednje i na visoko obrazovanje i da ne stvara jeftin već kvalifikovani kadar. Iz takvog sistema odmah po sticanju diplome učenik ili student je spreman da odgovori radnim obavezama privrede, kazao je Kojić. O budućim koracima on kaže da bi kampanjama trebalo promovisati ne školu već radno mesto kako bi mladi mogli da se upoznaju sa savremenim proizvodnim programima ističući da je to najbolji način da se motivišu za stručne smerove potrebne privredi Srbije i regiona.

Broj kompanija zaiteresovanih za realizaciju učenja kroz rad u realnom radnom okruženju raste, raste i broj obrazovnih profila, škola za saradnju i broj učenika koji prepoznaju benefite školovanja po ovom modelu, rezultati su dualnog obrazovanja zaključeno je na konferenciji. Iz ugla kompanija prednosti dualnog obrazovanja su brže uvođenje novozaposlenih u rad, adekvatna selekcija učenika i smanjenje troškova školovanja budućih zapsolenih. Iz ugla učenika je to prepoznavanje budućeg zanimanja, mogućnost brzog zaposlenja i prve zarade.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu