Da li nam stiže epidemija gripa?
22
Pet, Nov

Zdravlje

Virus influence zasad samo sporadičan, čekaonice ipak pune .
Prijavljeno oko 43.000 obolelih od virusa sličnog ovom.

 U Srbiji se zasad registruju samo pojedinačni slučajevi gripa, a jači “udar” virusa epidemiolozi tek očekuju u narednih nekoliko nedelja. Do sada je Institutu za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” prijavljeno 43.388 obolelih od oboljenja sličnih gripu. Kod devet obolelih je potvrđena infekcija virusom gripa - kod osmoro je dokazan virus influence A(H1)pdm09, a kod jednog pacijenta tip B. Pored tipa A (H1), u opticaju je i virus A podtip H3.
Epidemiolozi kažu da zasada nema naznaka da će grip u narednom periodu poprimiti razmere veće epidemije, jer su u pitanju poznati tipovi virusa influence, koji su u cirkulaciji prisutni od 2009. godine, tako da se sada smatraju sezonskim. Mogu da izazovu laku, ali i težu kliničku sliku, što zavisi od zdravstvenog stanja i pridruženih bolesti svake osobe.
Prema rečima dr Mioljuba Ristića, epidemiologa iz Centra za kontrolu i prevenciju bolesti u Institutu za javno zdravlje Vojvodine, većina do sada dokazanih cirkulišućih sojeva virusa gripa u Evropi identična je onoj koja je u sastavu vakcine:
- To je ohrabrujuće jer ne ukazuje na eventualne izmene sastava virusa gripa i otklanja pretnju većeg epidemijskog potencijala u populaciji. Tome govori u prilog i podatak da je tokom poslednje nedelje nadzora nad oboljenjima sličnim gripu, u Vojvodini registrovana stopa koja je sedam puta niža od epidemijskog praga. Međutim, kao i svake godine, uz početak rada predškolskih, školskih i drugih kolektiva u punom obimu, realno je očekivati malo veći broj obolelih od gripa.
I u evropskim zemljama slična je situacija, pa dr Ristić kaže da nema straha od “prodora” drugih tipova virusa. Kod tri četvrtine potvrđenih uzoraka takođe je utvrđena predominacija virusa gripa A(H1N1)pdm. Od ukupno 43 evropske države u nadzoru, samo u osam država dostignut je epidemijski prag intenziteta kliničke aktivnosti virusa gripa, dok je u ostalim aktivnost virusa gripa niska.
Potvrđeni slučajevi gripa su sa teritorije Beograda, Pčinjskog, Južnobačkog i Zlatiborskog okruga. Nijedna osoba nije bila vakcinisana protiv gripa, a kod jedne osobe vakcinalni status je nepoznat, stoji u izveštaju iz “Batuta”.
Pored preporuka za jačanje imuniteteta i vakcinacije, stručnjaci savetuju opšte mere prevencije: držanje odstojanja od najmanje jedan metar od drugih osoba, higijena disajnih puteva, higijena ruku i povremeno provetravanje prostorija, izbegavanje dužeg boravka u manjim i neprovetrenim prostorijama sa većim brojem ljudi...

NIJE KASNO ZA VAKCINU
ZA vakcinaciju još nije kasno, ali kako su za stvaranje antitela u organizmu potrebne od dve do tri nedelje, oni koji se sada vakcinišu u tom periodu bi trebalo da izbegavaju osobe kod kojih postoji sumnja na ovo oboljenje.
- Vakcinacija se i dalje preporučuje, i to naročito hroničnim bolesnicima, gojaznim osobama i trudnicama u poslednjem trimestru trudnoće, kao i grupama u riziku od komplikacija - kaže dr Mioljub Ristić
 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu