Štetne posledice koje izaziva solarijum
21
Pon, Apr

Zdravlje

U želji da imaju preplanuli ten i čokoladnu boju i pre nego što se sunce za to pobrine, mnogi se opredeljuju za solarijume, gde mogu unapred da nabace boju. Međutim, zbog vrlo štetnih posledica koje može da ima “sunčanje” u veštačkim uslovima, neke zemlje su ga već zakonom zabranile, ili ograničile za mlađe od 18 godina.

Kada je u pitanju Srbija, u Ministarstvu zdravlja kažu da su do sada dobili nekoliko inicijativa za rešavanje pitanja solarijuma i uslova pod kojima se oni mogu primenjivati, i da je u toku rad na stavljanju ove oblasti u zakonske okvire.

Korišćenje solarijuma u nezi kože i tamnjenju se ne preporučuje osobama mlađim od 18 godina, a u većini zemalja Evropske unije je zakonom zabranjeno, zbog štetnih efekata koji prouzrokuju: ubrzano starenje kože, gubitak vlage, porast solarnih keratosa, baso i spino celularnih karcinoma, kao i češća pojava malignih melanoma.
Kako je tržište Srbije preplavljeno polovnim solarnim lampama slabije zaštite i kvaliteta, to je još veći rizik odlaska u solarijume. Za preplanuli ten postoje sprejevi, losioni i mleka za samopotamnjivanje, kao i kapsule beta karotena.

Mere prevencije bi bile: potpuna zabrana upotrebe solarijuma kod osoba mlađih od 18 godina, izbegavati nepotrebno izlaganje kože sunčevim zracima u periodu od 10 do 17 časova, nositi zaštitnu odeću, šešir i naočare za sunce koje su nepropustljive za UV zračenje, nanositi preparate za zaštitu od sunca s visokim faktorom zaštite (SPF 50+) koji štite i od UVA i UVB spektra (UVA oznaka), neophodan je samopregled kože jednom mesečno, pregledati kožu partnera i članova porodice jednom mesečno, odlazak kod dermatologa jednom godišnje neophodan kod osoba sa srednjim i visokim rizikom za nastanak kancera kože, neophodna je nadoknada vitamina D putem hrane i suplemenata kod osoba kojima je savetovana rigorozna zaštita od sunca.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu