Stres, manjak sna, gojaznost, slana i masna hrana, pušenje, alkohol, nekretanje - sve su to mogući uzroci visokog krvnog pritiska. Kod veoma visokog procenta obolelih ne zna se tačan uzrok bolesti, a manji procenat nastaje kako posledica drugih bolesti - oboljenja bubrega, nadbubrežne žlezde, srčanih oboljenja, poremećaja štitne žlezde. Reč je o „tihom ubici”, najmasovnijoj nezaraznoj bolesti današnjice.
- Primarna ili esencijalna arterijska hipertenzija je trajno povećan arterijski pritisak nepoznatog porekla, nasuprot sekundarnoj hipertenziji kod koje je uzrok poznat. Ukoliko dođe do naglog skoka pritiska usled nerviranja, onda nije reč o stalnoj hipertenziji. Prema nastanku, primarna hipertenzija (esencijalna) trajno povećava arterijski krvni pritisak nepoznatog porekla u procentu od 92 do 95 odsto. Kod sekundarne je daleko manji procenat.
- U kliničkoj slici vodeći simptomi su potiljačna glavobolja, posebno ujutro, vrtoglavica, zamor, lupanje srca i, ukoliko se na vreme ne otkrije, može dati posledice na srcu, mozgu, krvnim sudovima u smislu srčane insuficijencije, promena na krvnim sudovima mozga, bubrega, bolova prilikom pešačenja u potkolenicama, kao i bolova u grudima - kaže dr Macura.
- Najbolje je izmeriti pritisak više puta i uzeti neku srednju vrednost. Pritisak se može meriti u kućnim uslovima samomeračima, ali pod uslovom da je aparat tačan. Postoje i holteri koji automatski 24 časa mere pritisak. Klinički pregledi i procena faktora rizika su veoma bitni. Vodite računa o faktorima rizika kao što je povećan holesterol u krvi, dijabetes, pušenje, prekomerno sedenje, porodična anamneza, stres koji možemo ublažiti meditacijom i jogom.
Sekundarna hipertenzija se utvrđuje kroz obavljanje laboratorijskih i drugih ispitivanja, zatim dodatnih ispitivanja kao što su testiranje funkcija mozga, srca, bubrega, skener, magnetna rezonanca mozga itd.
47% stanovnika srbije preko 25 godina ima hipertenziju
Faktori rizika
- stres
- manjak sna
- gojaznost
- slana i masna hrana
- pušenje
- alkohol
- nekretanje
Formula zdravlja
0 cigareta
0 gojaznost
pritisak do 140
5 obroka dnevno
3 km šetnje
do 5 ukupni holesterol
do 3 loš holesterol
Moguće komplikacije
- srčana insuficijencija
- kardiovaskularne bolesti
- moždani udar
- bubrežna insuficijencija
- disekcija aorte
Lečenje
Kod lečenja hipertenzije najpre je potrebno preduzeti nefarkamokološke mere ukoliko je ona “uhvaćena” u početku.
- To su snižavanje telesne težine (regulisati dijabetes, kardiovaskularne bolesti) snižavanje unosa soli, čak i dva grama soli je dosta za 24 sata. Alkohol zabraniti. Prestanak pušenja, fizički napor treba da bude doziran. Postoji tzv. formula zdravlja (vdi tabelu) koju treba poštovati. Podrazumeva se unos 400 grama voća i povrća, omega 3 masnih kiselina. Ako to ne pomogne i pritisak bude preko 140 sa 90 mm živinog stuba kontinuirano, onda će lekar verovatno zakazati redovnije kontrole i uvesti lekove. Kada se terapija jednom uvede, ona mora biti doživotna - objašnjava dr Macura.