Ruski naučnici razradili su jedinstveni radioaktivni preparat, koji će omogućiti priciznije određivanje žarišta ćelija raka, te na taj način minimizirati gubitke ljudskih organa u slučaju hirurške intervencije.
Kako je ispričao novinarima profesor Tomskog politehničkog univerziteta Viktor Skuridin, ćelije raka imaju sposobnost da prodiru u najbliže od tumora limfatične čvorove. Zato tokom operacije hirurzi često otklanjaju ne samo poraženi deo, već i susedno tkivo, gde se pretpostavlja prisustvo metastaza, jer postojći načini ne omogućuju da se tačno odredi rasprostranjenost tumora u organizmu.
Pored toga, kaže profesor, limfni sistem je svojevrsna „klopka“ za onkološke čestice velike 20 do 100 nanometara. Naučnici Tomskog politehničkog univerziteta zajedno s kolegama iz Tomskog naučno-istraživačkog instituta onkologije razradili su čestice takvih razmera, u kojima se nalazi radioaktivni atom. On će omogućiti preciznije otkrivanje poraženog čvora.
Prvi put u svetskoj praksi razradili smo preparat na osnovi obeleženog tehnecijem-99 nanorazmernog praška oksida aluminijuma i dokazali njegovu pogodnost radi korišćenja u dijagnostici tumora. U budućnosti će to omogućiti, na primer, da se ženama radi operacija dojke, kada se vadi samo poraženo tkivo a ne odstranjuje cela dojka.
Prema rečima zamenika direktora Tomskog naučnog instituta za onkologiju, preparat, koji su razradili ruski naučnici, fiksira se u limfatičnom čvoru petostruko aktivnije od drugih preparata. Taj će preparat omogućiti da se odrede problemi raka mlečne žlezde, grlića materice, grkljana.
Danas naučnici ovog instituta od sredstava federalnog granta završavaju predklinička ispitivanja. Zatim se planiraju klinička ispitivanja, kao i istraživanje mogućnosti primene preparata pri onkološkim patologijama želuca i drugih organa.