Postoji više načina da ubrzate spor metabolizam i poboljšate varenje. Ishrana podeljena u veći broj manjih obroka povećava dnevnu potrošnju kalorija.
Iako mnogi misle da višak kilograma nastaje kao posledica uzimanja masne hrane, zapravo su glavni krivci ugljeni hidrati! Ovaj problem naročito je izražen kod osoba koje imaju lenja creva i usporen metabolizam. U ovom slučaju su čak i mnoge dijete bespomoćne, a najbolje rešenje je da se ubrza rad creva i poboljša proces varenja.
Prvenstveno bi iz ishrane trebalo izbaciti hleb i pecivo jer podstiču želju za jelom, ali i sve grickalice i „brzu hranu“, alkohol, šećer i zaslađivače. Začinjena hrana ubrzava metabolizam, pa se preporučuje korišćenje bibera, čilija, mlevene paprike i ostalih poboljšivača ukusa, a za to su dobri i spanać, brokoli, kopriva...
1. MANjI OBROCI
Na varenje hrane dnevno trošimo oko 200 kalorija. Veći broj manjih obroka povećava ovu potrošnju, što dovodi do ubrzavanja metabolizma. Tokom dana trebalo bi uzeti pet do šest hranljivih, ali manjih obroka. Doručkovati treba najkasnije do devet časova, a najbolje je da taj obrok čine namirnice bogate masnim kiselinama i belančevinama. Za ručak se preporučuju proteini iz mesa i vlakna iz povrća, a namirnice moraju da bude sveže, kuvane ili pečene, nikako pržene. Večernji obrok treba da bude nešto laganiji, recimo riba sa salatom. Za užinu može voće, ali ne više od 400 g dnevno.
2. LEKOVITO BILjE
Lenja creva sigurno će pokrenuti krušina, sena, zeleni čaj ili zova.
Mešavina 1: pomešati 100 g kore krušine, 20 g cveta i lista maslačka, 10 g korena selena, 10 g sladića, 10 g zečjeg trna, 10 g plodova pasdrena, 10 g plodova sene i 10 g lista vinove loze. Sve sastojke usitniti. Tri kašike mešavine dodati u pola litra vode. Kuvati 10 minuta na tihoj vatri pa skloniti sa šporeta. Kada se prohladi procediti, podeliti u tri doze i nezaslađen piti posle jela.
Mešavina 2: pomešati po 25 g sene, pasdrena, kima i morača. Dodati tri kašike mešavine u pola litra vode i kuvati na tihoj vatri 10 minuta. Skloniti sa šporeta, poklopiti i sačekati da se prohladi. Proceđen i nezaslađen čaj podeliti u tri doze i piti tokom dana.
3. LANENO SEME
Odličan je izvor dragocenih omega-3 masnih kiselina i vlakana. Preporučuje se da se svakog drugog dana jutro započne sa čašom od 200 ml jogurta (najbolje sa probiotikom) u koji su razmućene dve kašike mlevenog ili u avanu usitnjenog semena lana.
4. VLAKNA
Najviše pomažu nerastvorljiva vlakna, kao što su celuloza i lignin, koji se nalaze u kupusu, kelju i sličnom povrću. U dodiru s vodom ona nabubre i izazivaju grčenje crevne muskulature. Rastvorljiva vlakna, recimo pektin, nalaze se u voću, crnom i belom luku. Ona usporavaju apsorbovanje šećera, masti i holesterola. Dnevno je potrebno od 30 do 35 grama biljnih vlakana, da bi se obezbedio pravilan rad creva.
5. ČAJ OD ĐUMBIRA
Lenja creva će aktivirati i čaj od kašičice usitnjenog korena đumbira koji se prelije sa 500 ml vrele vode. Posudu poklopiti i ostaviti 10 minuta, pa procediti i piti tri puta na dan po dve-tri supene kašike.
6. VITAMIN B12
Ubrzava metabolizam, a kao i drugi B vitamini ima važnu ulogu u pretvaranju masti, ugljenih hidrata i belančevina u energiju. Nalazi se u namirnicama životinjskog porekla kao što su džigerica, bubrezi, mleko, meso, jaja, sirevi, ribe i školjke.
7. CIMET
Samo jedna kašičica cimeta dnevno može da ubrza metabolizam. Možete da je dodate u jutarnji obrok ovsenih ili zobenih pahuljica, ili da napravite čuvenu „bečku“ kafu.
8. VEŽBE
Redovnim vežbanjem se stvara mišićna masa i ubrzava metabolizam. Preporučuje se fizička aktivnost tri do četiri puta nedeljno od 30 do 60 minuta. To može da bude brza šetnja, vožnja bicikla, trčanje, aerobik i slične aktivnosti koje ubrzavaju puls na 140 otkucaja u minuti. To dovodi do direktnog trošenja šećer i masti iz krvi.
9. JABUKOVO SIRĆE
U čaši tople vode pomešati kašiku jabukovog sirćeta i kašičicu meda i piti ujutru pre doručka.