Mnogi ljudi noću ne spavaju dovoljno kvalitetno iz više razloga, među kojima i zbog neredovnog radnog rasporeda ili manjka sna izazvanog respiratornim poremećajem nazvanim apneja.
"Apneja znači da su gornji disajni putevi zatvoreni noću. Zato se kod osobe, koja danju normalnio diše, kada ode na spavanje, mišići potpuno opuste i zatvore ih. To može da se događa neprestano, 60 do 100 puta na sat", izjavio je za "Glas Amerike" doktor Dejvid Gros iz Nacionalne bolnice za rehabilitaciju u Vašingtonu.
Studije su pokazale da apneja predstavlja faktor rizika za dobijanje moždanog udara i srčanog napada. Doktor Majkl Tveri kaže da kada god nemamo dovoljno vazduha za disanje, naše srce radi brže. I baš kao automobilski motor koji radi produženi period vremena, srce počinje da slabi. "Naše srce postaje premoreno i počinjemo da budemo osetljiviji na srčani napad", istakao je on.
Najnovija studija bavila se policajcima u SAD i Kanadi. Šanta Radžaratnam sa Monaš univerziteta u Australiji i doktor Čarls Zajsler iz Brigam bolnice u Bostonu su autori studije. Policajci rade po smenama, imaju neregularne radne sate, dugo sede u patrolnim kolima, često jedu lošu hranu i, prema nalazima istraživača, veoma često pate od nedostatka spavanja.
Kod 40 odsto policajaca u Severnoj Americi ustanovljen je poremećaj spavanja, a najčešći je opstruktivna apneja. Policajci kod kojih su se pojavili ustaljeni simptomi najmanje jedne vrste poremećaja bili su u povećanom riziku da im bude uspostavljena dijagnoza depresije, anksioznosti, dijabetesa, kardiovaskularnih bolesti i brojnih drugih zdravstvenih problema.
Policajci iz države Masačusets koji su učestvovali u studiji imali su u manjem borju apneju i prekomernu težinu, još jedan faktor vezan za taj poremećaj. Zašto postoji razlika?
Policajci iz Masačusetsa koriste teretanu i plaćeno im je određeno vreme za vežbanje. Istraživači navode da bi to moglo da predstavlja model i za druge policijske agencije. Oni ističu da bi redovne kontrole zbog apneje mogle da ih ohrabre da zatraže tertmane i pomognu im da poboljšaju svoje opšte zdravstveno stanje.