Evo zbog čega đaci i dalje ne mogu da NASLEĐUJU UDŽBENIKE?
01
Pet, Okt

Vesti

U gimnazijama i srednjim školama, naime, ne važi pravilo jednobraznosti, koje od ove godine važi u osnovnim školama, prema kojem se udžbenici koji će biti u upotrebi određuju na nivou škole. Tako je moguće da učenici dva odeljenja istog razreda u jednoj školi koriste različite udžbenike istog predmeta, jer su želje profesora različite.

Mnogim roditeljima to predstavlja problem, jer njihova deca ne mogu da koriste sve udžbenike koje dobiju na poklon od starijih generacija iz iste škole, samo zato što im se razlikuju profesori određenih predmeta.

Dobra stvar je što srednjoškolci ipak mogu da koriste polovne knjige, jer Katalog nije menjan. S druge strane, da bi uštedeli novac, jer su "polovnjaci" i do tri-četiri puta jeftiniji od novih udžbenika, moraće da potroše više vremena kako bi odgovarajuće polovne knjige probašli kod uličnih prodavaca.

Polovni udžbenici, inače, mogu da se koriste dok god se oni nalaze u Katalogu udžbenika Ministarstva prosvete, odnosno dok se fizički ne raspadnu.

Sve dok se udžbenik nalazi u Katalogu udžbenika Ministarstva prosvete i dok je knjiga cela, ona može da se koristI.Za razliku od Kataloga udžbenika za srednje škole i gimnazije, koji nije menjan, sadašnji Katalog udžbenika za osnovne škole važi za naredne tri godine, zaključno sa školskom 2018/19. godinom. U njemu se, inače, nalaze knjige koje su i do sada bile u upotrebi tako da, ukoliko je knjiga koju je škola odabrala polovna, ali čitava, nema potrebe da se kupuje nova.

Upravo je ideja nasleđivanja bila jedna od onih kojom se Ministarstvo prosvete rukovodilo pri donošenju novog Zakona o udžbenicima koji je usvojen prošle godine. TNovina ovog zakona je i da se od ove godine udžbenici biraju na nivou škole, za razliku od prethodne varijante kada je svaki nastavnik birao udžbenik po kojem će da radi.

Udžbenici po novm standardima, na kojima se trenutno radi, trebalo bi da budu spremni za školsku 2019/20. godinu. I tada, međutim, izdavači mogu da odluče da ne menjaju ništa u postojećim udžbenciima, ako zadovoljavaju nove standarde.


Prava bura podignuta je prethodnih dana nakon što su predstavnici Grupacije izdavačke delatnosti Privredne komore Srbije saopštili da zahtevaju od nadležnih organa da zabrane uličnu prodaju i fotokopiranja udžbenika.

- Prodaja polovnih udžbenika na ulicama nelegalna je i protivzakonita, jer prodavci ne plaćaju nikakve poreze i na taj način postaju nelojalna konkurencija registrovanim izdavačima. Izdavači plaćaju PDV, poreze i doprinose na autorske honorare, poreze i doprinose na zarade zaposlenih, porez na dobit ili komunalnu taksu na istaknutu firmu - saopštili su tada u PKS.

 Kada neko jednom kupi knjigu, posle toga on može sa njom da radi šta hoće, da je pokloni, proda..

Razlika u cenama između novih i polvnih udžbenika je ogromna. Tako, na primer, ima slučajeva da cena jednog kompleta knjiga u knjižari bude 18.000 dinara, dok se taj isti komplet, samo polovan može kupiti za 6.000 do 8.000 dinara kod uličnih prodavaca.

Nasleđivanje udžbenika je, inače, ranije bila vrlo raširena praksa. Dešavalo se, na primer, da nekoliko generacija u jednoj porodici koristi iste udžbenike iz pojedinih predmeta.

 

Izvor:Blic

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu