Da li je "česmovača" ispravna za piće?
01
Pet, Nov

Vesti

Kvalitet vode u Srbiji nije podjednak, ali voda sa česme i dalje je bezbedna za piće. Međutim, ukoliko planirate da otputujete na more, trebalo bi da znate da to nije svuda slučaj.

Da biste izbegli ozbiljne zdravstvene probleme, neophodno je da se u turističkoj agenciji raspitate da li je voda iz lokalnog vodovoda bezbedna za piće i u kojim delovima zemlje u koju idete nije.

Ukoliko putujete u Egipat ili Tunis, na primer, zvanična preporuka je da vodu sa česme ne koristite za piće, ali ni da u restoranima ne naručujete pića sa ledom jer se led pravi upravo od vode iz lokalnog vodovoda. Takođe, zbog načina na koji se veći deo Egipta navodnjava (koristi se voda iz Nila), preporučuje se da se voće i povrće pre upotrebe dobro opere ili termički obradi. U Italiji, na primer, zvanična institucije kažu da je voda bakteriološki ispravna, ali lokalno stanovništvo će vas ipak upozoriti da bi bilo bolje da pijete flaširanu.

Razlog je drugačiji bakteriološki sastav vode na koji nismo navikli, pa iako je zvanično ispravna, u kombinaciji sa promenom klime i hrane, može biti uzrok stomačnih tegoba. Posebno pažljive trebalo bi da budu osobe sa osetljivim digestivnim traktom i deca kojima se preporučuje da ne eksprimentišu sa lokalnom vodom i koriste flaširanu vodu.
Ukoliko se ovog leta zaputite na Olimpijske igre u Rio de Ženeiru, trebalo bi da znate da, iako je voda u velikim gradovima zvanično ispravna, njen bakteriološki sastav je daleko drugačiji od vode u Evropi, zbog čega se strancima čini da je ukus čudan ili voda zagađena. Zvanična preporuka svim posetiocima Olimpijade je da piju flaširanu vodu i da konzumiraju samo termički obrađenu hranu.
 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu