Zaokruživanje funkcionalinih regiona i realizacija kapitalnih projekata u oblasti izgradnje transportne, vodoprivredne i energetske infrastrukture i telekomunikacija, prioriteti su programa implementacije Prostornog plana Srbije za period od 2010. do 2020. godine koji je danas predstavljen u Šumadijskom upravnom okrugu.
Jedan od osnovnih ciljeva nacionalnog prostornog plana, prema rečima Đorđa Milića, pomoćnika ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture je uravnotežen regionalni razvoj, a u toku je drugi, petogodišnji period implenmentacije.
Predstavljajući program implementacije Prostornog plana Srbije za period od 2016. do 2020. godine, pomoćnik ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Đorđe Milić je rekao da reč o najvažnijem planskom dokumentu i da je prva petogodišnja faza implementacije uspešno završena.
Namera zakonodavca je da se na planski način uradi dekoncentracija i decentralizacija, pa je u praksi doneto i devet regionalnih prostornih planova.
Načenicima Okruga i stručnoj javnosti u Kragujevcu su predstavljeni i svi kapitalni projekti i mogući izvori finansiranja, jer su ispunjeni svi uslovi u pogledu makro-ekonomske stabilnosti.
Transportna, energetska i vodoprivredna infrastruktura su osnovne smernice, objašnjava Milić i upozorava da planovi ne smeju da budu prepreka za razvoj važnih oblasti poput telekomunikacija.
Na prezentaciji je naglašeno da Prostorni plan nije samo fizička lokacija određenog sadržaja ili objekata i da bi ovaj strateški dokument morao da isprati sve značajne pojave i procese, što je trenutno najveći izazov.
Posebno je alarmantna podatak da Srbija, po zvaničnim podacima Katastra nepokretnosti neracionalno koristi građevinsko zemljište i prostor uopšte.