Igrica koja je zaludela Ameriku, došla je i u Srbiju.
Igrica smeštena u tzv. "proširenu stvarnost" podrazumeva sakupljanje Pokemona na lokacijama u vašem okruženju. U Kragujevcu je lov zakazan u petak 29. jula, u Velikom parku.
Za sada je u Kragujevcu napravljen jedan događaj na društvenoj mreži Fejsbuk, koji želi da okupi one koji su isprobali ili tek žele da isprobaju ovu novu zanimaciju.
Pokemone možete da sakupljate uz pomoć pametnih telefona , koji vas, kad skinete igricu iz prodavnice za aplikacije, obaveštava da li se neki nalazi u vašoj blizini. Vi zatim morate da pešačite do određene lokacije i uhvatite vaše čudovište. Određena mesta pružaju ekstra poene, a cilj je da sakupite sve Pokemone i kasnije ih razvijete u moćnije verzije. Igricu je moguće isprobati iako je još uvek nalazi u tzv. beta verziji.
Tviter je prepun objava ljudi koji kažu da su dobili upalu mišića igrajući Pokemon Go, pogotovu oni koji nisu navikli na fizičku aktivnost, a ova igrica podrazumeva dosta hodanja. Naravno loše strane lova na pokemone su tu. Igrači se često ne obaziru na prolaznike, pa onda dolazi do neprijatnih sudara na ulicama.
Srbi zaradili 50 miliona evra od Pokemona. Akcije kompanije Nintendo koja je lansirala igricu "Pokemon Go" kupilo je oko 50 Srba za pola miliona evra. Na taj uložen novac oni su zaradili još najmanje toliko, jer su već prvog dana nakon lansiranja igrice akcije ove kompanije skočile za 25 odsto. Igrica koja je zaludela svet za manje od 20 dana izrodila je biznis ideju koja je prvo zaživela u Americi, a onda se proširila i u drugim delovima sveta. Popularna stranica za prodaju Ibej puna je oglasa za prodaju naloga za "Pokemon Go" igricu i to sa već uhvaćenim Pokemonima na naprednim nivoima. Drugim rečima, ako nekoga mrzi da ide ulicom i juri ova virtuelna stvorenja, sada može da kupi čitav nalog na kojem je neko radio dve nedelje.
Budući da je igrica potpuno besplatna, ova ideja je brzo zaživela i u Srbiji, pa već imamo čitave cenovnike. Cene značajno variraju u zavisnosti od toga na kom je nivou nalog i koliko su uznapredovali pokemoni. Tako za nalog koji je došao do 20. nivoa morate da izdvojite od 1.800 dinara do pedesetak evra. Postupak je jednostavan i podrazumeva da kupac nakon što uplati novac dobije korisničko ime i šifru kupljenog naloga - nakon čega može da pristupa igri sa tog naloga i da nastavi na nivou za koji je platio.
Sudeći po broju oglasa, Pokemoni idu kao alva, ali je razlika u ceni u odnosu na Ameriku ogromna. Primera radi, jedan Englez iz Mančestera je pre tri dana prodao svoj profil na 21. nivou za impresivnih 1.500 evra na Ibeju, dok se u Hrvatskoj za taj nivo plaća oko 90 evra, sudeći po oglasima.
Nintendo je upozorio sve svoje korisnike da je korišćenje njihovih naloga u komercijalne svrhe zabranjeno, pa sada svakome ko proda ili kupi naklog preti dugoročni ban.