Koja su prava i obaveze građana, a koja policije ili privatnog obezbeđenja i kako bi policajci trebalo da se ophode prema građanima kada proveravaju njihov identitet?
Pravo je i obaveza svakog građanina starijeg od 16 godina da nosi sa sobom ličnu kartu i da je pokaže na zahtev „službenog lica ovlašćenog za legitimisanje“ – tako piše u Zakonu o ličnoj karti.
Međutim, iako je to veoma precizno regulisano zakonom, građani često ne znaju ko je „službeno lice ovlašćeno za legitimisanje“ – da li su u obavezi da ličnu kartu pokažu službenicima u banci, pošti, hotelu, video-klubu, prodavnici, odnosno – koja su njihova prava u tim situacijama.
Po zakonu, obavezu da pokažu svoju ličnu kartu građani imaju samo policajcima. Ali ni policija ne sme da legitimiše bez razloga.
Razlozi za proveru identiteta lica su najčešće sumnjivo ponašenje lica, ili ukoliko se lica zateknu na mestu gde je izvršeno neko krivično delo ili prekršaj ili ako postoji verovatnoća da su mogući izvršioci krivičnog dela ili prekršaja.
Policajac ima prava da zatraži ličnu kartu i kada građanin liči na osobu za kojom se traga, a i ostali razlozi su precizno definisani Zakonom o policiji.
Međutim, policajac ima obavezu da se predstavi, saopšti građaninu zbog čega ga legitimiše, a da pritom bude – ljubazan.