Diskriminacija Roma prisutna u društvu
01
Pet, Nov

Vesti

Položaj Romske populacije znatno se poboljšao u odnosu na prethodne godine, ali diskriminacija ove manjine je i dalje prisutna u društvu. Najviše je diskriminacija, podstaknuta stereotipima i predrasudama, prisutna u sistemima obrazovanja i institucijama socijalne pomoći. Predstavnici romskih organizacija ističu i problem sudskih organa koji ne sankcionišu odgovarajućim merama diskriminaciju desničarskih organizacija i govor mržnje.

Diskriminacija romske dece u školama i diskriminacija njihovih roditelja u institucijama socijalne pomoći, kao i pojava sve većeg broja desničarskih organizacija koje koriste govor mržnje pokazuju nemoć države da adekvatno sankcioniše marginalizovanje ove populacije u društvu.

"Pre svega poboljšati obrazovanu strukturu Roma a onda Romima omogućiti uslove u kojima će moći da rade, treba im naći posao jer kada je čovek ekonomski slobodan on je i u društvu slobodan. Kada bismo smanjili siromaštvo kod Roma sigurno bi mnogo i umanjili te stereotipe koji vladaju o Romima i na taj način sprečili i samu diskriminaciju", rekao je Slavoljub Đorđević, programski menadžer u "Roma centru".

U odnosu na ostale marginalizovane grupe koje doživljavaju svakodnevno predrasude najveću diskriminaciju trpe Romkinje.

"One osećaju diskriminaciju sa svih strana- u svojoj porodici, u svojoj zajednici, imaju najniže obrazovanje, njihovo zdravstveno stanje je lošije od žena iz većinske populacije, trpe više nasilja... Najveći broj rano sklopljenih brakova je u romskoj zajednici u kojoj se Romkinje udaju jako mlade i društvo i dalje nema mnogo sluha i razumevanja za ovaj problem", rekla je Slavica Rakić, iz udruženja Romkinja "Romani cikna".

Iako postoji deklarativna podrška od strane države u vidu strateških planova i zakona, praktična primena odredbi gotovo da se i ne sprovodi.

"Kada govorimo o uslovima u naseljima ništa se praktično nije uradilo da se ti uslovi poboljšaju, da se donesu zakonski okviri, kako bi se zabranila prinudna iseljenja što je u nekim gradovima jako veliki problem, kako bi se rešio problem izbacivanja ljudi na ulicu i kako bi se obezbedio alternativni smeštaj... Do sada se ništa nije uradilo da se ti zakoni izmene i unaprede", naglasila je Jovana Vuković, aktivistkinja Regionalnog centra za manjine.

Organizacije koje se bore protiv diskriminacije Roma u društvu ističu da pre svega treba suzbiti predrasude i stereotipe većinskog stanovništva kako bi se pružila prilika i manjinskoj populaciji da se oseća kao deo zajednice.

RTV
 

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu