Od 2016.godine počeće da funkcioniše vrlo jednostavan sistem za dobijanje elektronskih građevinskih dozvola.
Zahtev za dobijanje elektronske građevinske dozvole od 1. januara 2016. moći će da podnese svako ko ima računar sa najmanje Windows XP operativnim sistemom i brzinom interneta od pola megabita u sekundi (0,5 Mbps) što pokazuje da uslovi da novi sistem funkcioniše nisu previše zahtevni, izjavila je direktorka Tima za regulatornu reformu u NALED-u Jelena Bojović na konferenciji „Građevinske dozvole – objedinjena procedura i planska dokumentacija u praksi“.
Svi građani kojima građevinska struka nije bliska i nemaju elektronski sertifikat, mogu da se obrate ovlašćenim projektantima koji će im pripremiti projekat i u njihovo ime podneti dokumentaciju. Za dodatnu pomoć na raspolaganju je sajt www.gradjevinskedozvole.rs, gde mogu da postave pitanja, pročitaju propise, obaveštenja i smernice, a uskoro će biti postavljena i video uputstva. Takođe, pri NALED-u je otvoren Call centar na brojevima 011/4043190, 4043191 i 4043192.
„Sistemu za elektronske dozvole pristupaće se preko sajta Agencije za privredne registre. Korisnici koji su videli prvu verziju softvera ocenjuju ga jednostavnim kao Facebook za građevinske dozvole jer u svakom koraku tokom procedure imate jasna uputstva šta je potrebno uneti od podataka i koje dokumente postaviti. U izradi su učestvovali Republički geodetski zavod, javna preduzeća i lokalne samouprave i instrukcijama su pomogli da sistem bude u saglasnosti sa praksom na terenu,“ rekla je Bojović i najavila da će od decembra do marta biti obučeno više od 3.000 službenika na državnom i lokalnom nivou za izdavanje elektronskih građevinskih dozvola.
Potpredsednica Vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović izjavila je na otvaranju konferencije da je bruto domaći proizvod Srbije u trećem kvartalu porastao 2,2% i najveći doprinos dalo je građevinarstvo sa rastom od 18,3%. Broj izdatih dozvola porastao je 27%, a vrednost izvedenih radova za petinu je veća u odnosu na isti period prošle godine.
Prema njenim rečima, ti podaci su rezultat dobre primene Zakona o planiranju i izgradnji i biće još bolji kada se građevinske dozvole budu dobijale elektronskim putem.
Konferenciju „Građevinske dozvole – objedinjena procedura i planska dokumentacija“ organizovali su Američka privredna komora u Srbiji (AmCham), Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Republike Srbije, USAID Projekat za bolje uslove poslovanja (USAID BEP) i Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED).