Međunarodni pozorišni festival „Joakimfest” u Kragujevcu: Šest predstava u takmičarskom programu - iKragujevac


Kultura

Na 19. Međunarodnom pozorišnom festivalu „Joakimfest,” koji će se održati od 8. do 14. oktobra, publika će imati priliku da uživa u šest izvanrednih predstava u takmičarskom delu programa. Selekciju predstava izvršio je Miloš Latinović, pisac i direktor Bitef teatra, a festival se održava pod pokroviteljstvom Grada Kragujevca. Sve predstave biće izvedene u Knjaževsko-srpskom teatru, najstarijem srpskom pozorištu, osnovanom 1835. godine.

Ove godine, na festival dolaze pozorišta iz Beograda, Pule, Mostara, Sarajeva, Tivta, Ljubljane, ali i iz dalekog Kazahstana, što dodatno obogaćuje međunarodni karakter festivala. Posebno se ističe predstava „Ataukere” Regionalnog dramskog pozorišta Karaganda iz Kazahstana, koju je po tekstu Oralkhana Bokeja režirao Ajdin Salbanov. Naslov predstave označava piće koje se pije poslednji put, pred smrt, što reflektuje i filozofsku tematiku ovogodišnjeg festivala.

Raznovrstan program i kritička refleksija

Iz Beograda dolaze dve izvanredne predstave: „Gidionov čvor” Beogradskog dramskog pozorišta, u režiji Jane Maričić, i „Očevi i oci” Narodnog pozorišta, dramatizacija romana Slobodana Selenića u režiji Veljka Mićunovića.

Koprodukcijski projekat „Žena himna”, zajednički rad pozorišta iz Pule, Mostara i Sarajeva, potpisuju autor Davor Špišić i reditelj Robert Raponja. Takođe, publika će imati priliku da vidi kultnu „Ćelavu pevačicu” Ežena Joneska, u izvođenju Centra za kulturu Tivat, pod rediteljskom palicom Jagoša Markovića.

Ansambl Teatra „Glej” iz Ljubljane predstaviće se sa eksperimentalnom predstavom „Ander konstrakšen”, koju je režirao Aljoša Lovrić Krapež, a festival će otvoriti domaćin, Knjaževsko-srpski teatar, sa predstavom „Jelena Anžujska” u režiji Tatjane Mandić Rigonat.

Pitanje savremenog pozorišta i društva

Ovogodišnji „Joakimfest” postavlja ključna pitanja o smislu modernog života, ali i o ulozi pozorišta u društvenim i političkim kontekstima današnjice. Festival nosi slogan „(O) čemu (priča) pozorište?”, pozivajući publiku na dublju refleksiju o stanju sveta i odgovornosti umetnosti.

Miloš Latinović, selektor festivala, istakao je da predstave ove godine govore „glasno, bez stida i straha,” podsećajući na važnost tradicije, ali i na potrebu za stalnim budnim prisustvom u svetu koji se neprestano menja.

Festival će biti zatvoren dodelom nagrade za najbolju predstavu, čime će se zaključiti još jedno izdanje ovog prestižnog pozorišnog događaja.

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu