Kragujevački jedriličari najavljuju spektakl na Šumaričkom jezeru - iKragujevac


Vesti

Desetak Kragujevčana, koji često jedre svetskim morima, prvi put će porinuti na slatkovodnoj vodi, i to na Šumaričkom jezeru, kada će, kako obećavaju, svojim sugrađanima u maju prirediti spektakl.

Još nisu odlučili da li će porinuti za prvomajski uranak ili 6. maja za Dan Kragujevca, ali je sigurno da će toga dana i zvanično početi sa radom škola jedrenja, a građani će biti u prilici da vide kako jedri "optimista", "daskaš", "vind surfer", "laser fin".

Inicijatori, ovog spektakla u najavi, su i osnivači prvog Jedriličarskog kluba Kragujevac, koji je nastao pre nešto više od godinu dana.

Osnovali su ga ljubitelji jedrenja, različitih zanimanja - majstori, univerzitetski profesori, arhitekte, geometri, privatnici, inženjeri elektrotehnike, koji često jedre po Egejskom, Jonskom i Jadranskom moru.

Predsednik tog kluba Dejan Blagojević u izjavi Tanjugu kaže da je ideja u početku bila da se ljubitelji jedrenja okupljaju jer imaju zajedničku temu za razgovor tokom zimskih meseci.
"Međutim, kada smo odradili sve što se tiče papira, ispostavilo se da ne možemo da budemo samo klub ljubitelja jedrenja, već je bolje da tu našu ljubav pružimo i našim Kragujevčanima, pa smo rešili da to ipak preraste u jedan ozbiljan sportski klub koji će pokrivati sve kategorije od šest do 106. godina", rekao je Blagojević.

Jedriličarski klub danas ima 30-ak članova, a polovne čamce koje su nabavili u Crnoj Gori, osnivači kluba sami sređuju u dvorištu kuće jednog od inicijatora osnivanja Branislava Bojića, koji kaže da ne postoji ništa bolje za relaksaciju uma i organizma od toga biti i jedriti na vodi.
"Ključna stvar je druženje sa prirodom, bukvalno se stopite sa prirodom, jer zavisite od prirode, živite od te prirode. To je jedan povratak prirodi, bekstvo iz ove urbane sredine, od betona, od svih briga i problema i tenzija koje nas u životu prate", rekao je Bojić.

On je naglasio i da je klub razvio tri sekcije, prva su veterani, druga "vind sruferi" i treća, za koju mu je, kako kaže, posebno drago što se izborio, za decu od šest do 15 godina.

Među članovima kluba je i jedna žena - Danijela Pavlović Marković koja u izjavi Tanjugu kaže da je biti žena na brodu privilegija, a da su jedriličari divni ljudi.
"Nisam znala da sam jedina žena.Prvo mi je bilo malo nezgodno, više zbog njih nego zbog mene, ja sam volela jedrenje i zato sam došla, ali eto ispostavilo da je biti žena na brodu privilegija", rekla je Danijela i kroz osmeh dodala da su je na početku pitali da li zna da je žena na brodu baksuz i odmah rekli da ne brine i da je važno samo da prva ne ulazi na brod.

Školu jedrenja, koja će početi u maju, kada i prvo porinuće kragujevačkih ljubitelja jedrenja, vodiće profesionalni trener Miloš Leković koji je rekao da za jedrenje nije važan samo vetar, već i voda i tehnika jedrenja.
"Kragujevčani će u maju početi da se upoznaju sa prirodom. Moći će da iskuse kako je to kada se koristi vetar za kretanje. Ako nema vetra, onda se, kao na regatama čeka, ali ako ga ima, bar mrvicu, onda se jedri, mnogo sporije, ali se jedri", rekao je Leković.

tanjug.rs

Pratite nas na našemTELEGRAM kanalu

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu